Рівень довіри до інституції Уповноваженого з прав людини збільшився вдвічі

05/02/2018 16:20

Це зазначила керівник проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна під час прес-конференції «Виклики та пріоритети в діяльності Офісу Омбудсмана, 2018-2020», яка відбулась сьогодні в інформаційному агентстві «Главком».

Вона презентувала присутнім результати другої хвилі загальнонаціонального соціологічного дослідження «Права людини в Україні», яке було проведено Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і ГО «Центр інформації про права людини».

«Вказане дослідження яскраво демонструє, як українці розуміють і сприймають свої права по всій території Україні. У ТОП-10 найефективніших способів захисту своїх прав входить інституція Уповноваженого з прав людини. Порівняно з минулим роком довіра до національної інституції з прав людини збільшилась вдвічі, обігнавши суд, поліцію і прокуратуру», – зазначила Людмила Янкіна.

Вона також повідомила, що порівняно з 2016 роком зменшилась кількість людей, які згодні свою свободу проміняти на достаток. Донбас і центральні регіони країни залишаються найбільш свободолюбивими регіонами. Українці зі східних областей і Донбасу найменш схильні до застосування тортур і катувань до ворога, 55,2% опитаних виступають проти самосуду і вважають дієвим звертатися до законних способів вирішення проблем.

Коментуючи виклики, які постають на сьогоднішній день перед національною інституцією з прав людини, координатор проектів Центру Громадянських Свобод Олександра Романцова висловила переконання правозахисної спільноти, що політичний торг не може стати основою обрання Уповноваженого.

«Ми вже звикли до ефективної співпраці з Офісом Омбудсмана, тому нам зовсім не хочеться відкатуватися до рівня попередніх років, коли ми мали проблеми з такою комунікацією. Саме тому «Правозахисний порядок денний», об’єднання правозахисних організацій України, готує відкрите звернення, у якому буде зазначено, що триваюча процедура з обрання Уповноваженого є нелегітимною, її необхідно закінчити. Тобто для початку необхідно затвердити чіткі прозорі правила, яким чином, не включаючи політичний торг, має бути обраний Уповноважений з прав людини, –  прозоро з проведенням консультацій з правозахисниками і громадськістю, які потім будуть працювати з обраним кандидатом», – переконана Олександра Романцова.

За її словами, 6 червня 2017 року була єдина легітимна дата обрання Уповноваженого, однак голосування не відбулося. Далі було внесено зміни до законодавства щодо процедури обрання Уповноваженого з порушенням регламенту, тож наразі як процедура, так і дата обрання Уповноваженого легітимними вважатися не можуть.

Під час прес-конференції Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська представила ключові положення оновленого стратегічного плану діяльності Офісу Омбудсмана, розроблені за сприяння Програми розвитку ООН в Україні.

«Минулий рік для нас виявився рекордним за кількістю звернень до Уповноваженого з прав людини. До Офісу Омбудсмана  надійшло 158 тисяч звернень, що показує і рівень довіри до інституції, і рівень ефективності працівників Офісу. Водночас вказане демонструє величезне навантаження на Офіс, що ставить під загрозу його інституційну спроможність. У зв’язку з вказаним спільно з фахівцями ПРООН ми написали стратегічний план діяльності на найближчі 3 роки. Ми поновили наші пріоритети і стратегічні цілі, зважаючи на виклики, які постають на сьогодні перед нашою державою. Одним із ключових напрямів діяльності ми вбачаємо подолання наслідків конфлікту, окупації і захист прав людини після відновлення державного суверенітету на окупованих територіях. Я переконана, що вже сьогодні ми маємо подумати над тим, що ми будемо робити, коли Україна відновить свій суверенітет, хто понесе відповідальність за вчинені злочини, що буде з жертвами конфлікту та багато інших питань», – зазначила Валерія Лутковська.    

Крім того, Офіс Уповноваженого працюватиме над підвищенням рівня обізнаності щодо прав і свобод людини. В рамках Школи з прав людини, яка була започаткована у 2017 році Координатором проектів ОБСЄ в Україні в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» за підтримки Уряду Канади спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, будуть проводитись право освітні тренінги для журналістів, державних службовців, прокурорів та інших цільових груп.