Результати моніторингового візиту до дитячому будинку на Хмельниччині

21/02/2019 17:40

Співробітниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини разом з представниками громадськості здійснено моніторинговий візит до дитячого будинку Хмельницької обласної ради.

Під час візиту було встановлено, що заклад розрахований на проживання 80 дітей, однак в дитячому будинку проживало 112 вихованців. Як пояснила директор закладу Оксана Верясова, це пов’язано з оптимізацією мережі інтернатних закладів в області та недостатньо розвиненою системою сімейних форм виховання.

Діти в дитячому будинку проживають в родинних групах, в яких створено задовільні умови для проживання. Вихованці забезпечені одягом, п’ятиразовим харчуванням. Навчання проводиться в двох закладах загальної середньої освіти та в спеціальній школі для дітей з особливими освітніми потребами.

За кожною групою дітей (від 12 до 20 вихованців) закріплено педагога з дефектологічною освітою, який здійснює роботу з корекції мовлення дітей. Діти дошкільного віку навчаються в дитячому будинку за програмою дитячого дошкільного закладу освіти.

У членів моніторингової групи виникли питання щодо раціону харчування. Зокрема купують лише м'ясо свинини. Відсутня курятина, яловичина, оскільки постачальники не можуть забезпечити ці продукти якісними сертифікатами.

Серед вихованців є 11 дітей з інвалідністю, однак індивідуальні програми реабілітації є лише у половини дітей. Водночас здійснюється медичний супровід усіх вихованців, проводяться щорічні медичні огляди, своєчасно надається спеціалізована медична допомога, облаштовано стоматологічний кабінет. Організовано роботу цілодобового медичного пункту тощо. Однак медичний пункт закладу, в якому працює лікар-педіатр, не має ліцензії на здійснення господарської діяльності з медичної практики. Враховуючи значну кількість дітей з цілодобовим перебуванням, є потреба в облаштуванні фізіотерапевтичного кабінету для профілактики дитячих захворювання та лікування.

У особових справах у половини дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, відсутні індивідуальні програми соціального захисту, копії яких мають надавати Служби у справах дітей і сім’ї.
Соціальний супровід дітей здійснює практичний психолог, чого не достатньо, оскільки майже всі вихованці мають психологічні проблеми та потребують індивідуальної роботи з психологом. Є також потреба у введені двох штатних одиниць помічників вихователів.

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого до Міністерства освіти і науки України, Хмельницької обласної державної адміністрацій.