Результати моніторингового візиту до Жовтневого психоневрологічного інтернату на Черкащині

18/07/2019 09:57

Співробітники Департаменту реалізації національного превентивного механізму, відділу регіонального представництва в центральних областях та громадські монітори відвідали Жовтневий психоневрологічний інтернат для чоловіків, розташований в с. Мирне Чорнобаївського району Черкаської області.

Моніторингова група відзначила доглянуту територію з елементами ландшафтного дизайну, великий сад, альтанки та облаштований майданчик для прогулянок. Біля інтернату є футбольне поле, яке команда установи використовує для тренувань та проведення змагань з командами інших інтернатів. Попри те, що не вистачає персоналу, працівники намагаються забезпечити належний догляд за підопічними.

В установі є потужне підсобне господарство (260 га землі, вирощують свиней, корів, кролів, свійську птицю). Це дозволяє покращити раціон харчування. Водночас підопічних залучають до робіт на господарстві не лише в межах трудотерапії. Фактично всі опитані стверджували, що працюють з 9:00 до 17:00 (тому підйом у ПНІ о 6:00). Звичайно, зайнятість чоловіків має бути організована, але така тривала робота на господарстві має оплачуватися відповідно до статті 25 Закону України «Про психіатричну допомогу». Крім того, підопічні говорили, що їх примушують працювати.

Оскільки інтернат розташований у приміщенні колишньої школи, в ньому не створені належні умови для проживання. Зокрема, житлові кімнати великі (на 8–14 ліжок), де на одне ліжко удвічі менше площі, ніж за нормативами. Ліжка розміщені впритул, немає тумбочок. Житловий корпус та адміністративна будівля не облаштовані належним чином пандусами, поручнями та є архітектурно недоступними для маломобільних підопічних.

Через те, що більшість підопічних працює, вони одягнені в «робочий» одяг і мають неохайний вигляд. Також в інтернаті виявлено неналежний облік і витрачання грошей недієздатних підопічних, опіку над якими відповідно до 66 статті Цивільного кодексу України здійснює заклад.

Звіт за результатами візиту буде направлений керівництву Черкаської обласної державної адміністрації.