Результати моніторингового візиту до Васильківського психоневрологічного інтернату на Дніпропетровщині

06/12/2019 11:22

Моніторингова група у складі працівниців Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з громадськими моніторами здійснили візит щодо дотримання прав підопічних Васильківського психоневрологічного інтернату Дніпропетровської області.

У день візиту в інтернаті перебувало 216 осіб. Для проживання підопічних облаштовано п’ять одноповерхових приміщеннях – чотири чоловічі та одне жіноче. У корпусах зроблено косметичний ремонт, встановлено пандуси. Капітальний ремонт здійснено в 4 корпусі.

У окремих приміщеннях облаштовано медичний пункт з кімнатою для фізіотерапевтичних процедур, відділення для культурно-масової роботи з пристосованою спортивною кімнатою, де встановлено тренажери та більярдний стіл. У бібліотеці достатня кількість книг.

Близько 50 підопічних працевлаштовані та отримують заробітну платню, однак наразі їх можливість працювати під загрозою у зв’язку з можливим закриттям підприємства.

Водночас денна зайнятість підопічних не організовано належним чином. Днями підопічні 1 та 2 корпусів перебувають в коридорах корпусу. Вхідні двері, як і двері до внутрішнього двору, зачинені, на вікнах та кватирках відсутні ручки, провітрювання здійснюється за графіком, але в корпусі стоїть сморід.

У багатьох кімнатах відсутні тумбочки. Ванні кімнати в жодному корпусі не пристосовані для купання малорухливих підопічних, яких піднімають з візків до ванни співробітники на руках через відсутність підйомників.

Єдиним дозвіллям в цих корпусах є перегляд телевізійних передач. Підопічні залишають корпус лише для прогулянки на тісному прогулянковому дворику, водночас територія установи має більше 2 га. У прохолодну погоду більшість з них не виходить на вулицю взагалі.

Підопічні 4 відділення мають право виходити на територію.

Під час спілкування з підопічними було з’ясовано, що деякі з них вміють грати на музичних інструментах, вивчали раніше англійську мову тощо. Однак персонал не володіє інформацією про ці здібності, відповідно не може створити умов для їх збереження та розвитку.

Серед чоловіків і жінок, за словами персоналу, є особи, які здатні до самообслуговування. Але в інтернаті навіть не розглядалося питання створення кімнат (відділень) з підтриманого проживання відповідно до Типового положення про психоневрологічний інтернат.

Виявлено порушення права окремих підопічних на належний медичний супровід, зокрема деякі з них потребують оперативного хірургічного втручання, знеболення та лікування.

За результатами проведеного моніторингового візиту будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого з прав людини до обласної державної адміністрації та керівництва установи.

Звіт за результатами візиту