Результати моніторингового візиту до Київського міського центру судово-психіатричної експертизи

10/10/2019 17:18

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили моніторинговий візит до Київського міського центру судово-психіатричної експертизи в якому проводиться стаціонарна експертиза особам, які тримаються під вартою.

Під час візиту монітори ознайомились з умовами тримання підекспертних, оглянули палати, провели опитування утримуваних осіб на стаціонарній судово-психіатричній експертизі на предмет дотримання їхніх прав та вивчили документацією установи. Незважаючи на те, що адміністрація центру вживає заходи щодо покращення умов тримання осіб, були виявленні певні недоліки.

Вікна камер-палат обладнанні зйомними ручками, які зберігаються у медичного персоналу, через що утримувані в них особи не мають доступу до свіжого повітря.

В двохмісній палаті-ізоляторі, для осіб, які за своїм психічним станом представляють безпосередню небезпеку для себе або інших осіб, санітарний вузол не обладнаний перегородкою, що порушує право ув’язнених на приватність.

Крім того, спілкування осіб, які підлягають експертизі з лікарями (експертами) проводиться в спеціально відведеному місці, яке відгороджене ґратами від загального коридору під наглядом працівників поліції. Це свідчить про недотримання конфіденційності бесід підекспертних з лікарем, оскільки їх спілкування проводиться в межах чутності та присутності сторонніх осіб.

17 червня 2019 року було скасовано наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про організацію служб судово-психіатричної експертизи». На сьогоднішній день припинили свою діяльність центри судово-психіатричної експертизи в Південному регіоні України, у зв’язку з чим ув’язненні, які утримуються в слідчих ізоляторах міст Миколаєва, Херсона та Одеси, яким необхідно проведення судово-психіатричної експертизи, етапуються до слідчого ізолятора м. Києва та тривалий час очікують не проведення експертизи.

Зазначене створює труднощі для проведення призначених судово-психіатричних експертиз, що в подальшому може призвести до порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме розгляд справи упродовж розумного строку.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав ув’язнених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.