Продавлені панцерні ліжка та матраци уражені грибком: результати моніторингового візиту до центру соціальних послуг Тишківської ОТГ на Кіровоградщині

09/07/2019 10:40

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Кіровоградській області Олег Кошовий за участі координатора зв’язків з громадськістю Віктора Жучені та монітора національного превентивного механізму Олександра Жучені здійснили моніторинговий візит до відділення стаціонарного догляду для постійного проживання територіального центру соціальних послуг Тишківської об’єднаної територіальної громади Добровеличківського району Кіровоградської області.

Відділення утворене у листопаді 2018 року шляхом реорганізації районного центру надання соціальних послуг, знаходиться у пристосованому приміщенні колишнього терапевтичного відділення лікарні швидкої медичної допомоги та призначене для постійного або тимчасового проживання громадян, які за станом здоров’я не здатні до самообслуговування і потребують постійного догляду та допомоги. А також стаціонарного догляду, надання соціально-побутових, соціально-медичних та інших соціальних послуг одиноким та громадянам похилого віку, інвалідам (які досягли 18-ти річного віку).

Під час моніторингу встановлено порушення прав громадян на безпечні та належні умови проживання. Зокрема, при вході до приміщення відділення відчувається різкий неприємний запах, що свідчить про неналежне виконання своїх обов’язків персоналом з догляду за лежачими людьми похилого віку.

Недостатнє штучне освітлення, необхідність проведення ремонту спальних та побутових приміщень, відсутність вільного доступу до питної води та свіжого повітря для лежачих хворих. За наявної можливості заміни меблів, мешканці відділення сплять на продавлених панцерних ліжках, подекуди скріплених металевими пластинами, матраци уражені грибковою цвіллю.

Крім того, моніторингова група наголосила на неналежній організації роботи з надання медичних послуг і порушенні права на охорону здоров’я пацієнтів. Так, з 9 мешканців відділення лише у 5-ти укладені декларації з лікарями первинної медичної допомоги. Виявлено випадки, коли люди похилого віку не проходили поглибленого медичного огляду впродовж п’яти років. Для осіб з інвалідністю не розроблені індивідуальні програми реабілітації, внаслідок чого не виконуються рекомендації лікарів, а ці люди позбавлені права на отримання засобів реабілітації, гарантованих державою.

На адресу голови Тишківської ОТГ та Добровеличківської райдержадміністрації готуються відповідні листи реагування.