Приниження гідності людей з інвалідністю зафіксували монітори під час візиту до Старобільського обласного психоневрологічного інтернату

13/02/2020 12:58

Порушення прав людини з інвалідністю виявили працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час повторного моніторингового візиту до Старобільського обласного психоневрологічного інтернату.

З часу попереднього візиту у грудні 2014 року усунуто частину недоліків, зокрема, покращено матеріальну базу, створено відділення підтриманого проживання, забезпечено приватність в санітарних кімнатах.

Житлові кімнати оформлені затишно, облаштовані новими ліжками зі зручними матрацами і якісною постільною білизною. У холах підопічні переглядають телевізійні передачі на великих плазмових телевізорах, сидячи на м’яких диванах. Однак, як висловився один підопічний: «Це золота клітка, бо ми ніколи нікуди не виходимо з інтернату».

В інтернаті фактично запроваджено режим утримання, а не проживання. Для більшості  підопічних життя обмежено стінами інтернату. Людям заборонено виходити без дозволу персоналу не лише в село, а навіть у прогулянковий дворик, огороджений парканом. Чоловікам заборонено купувати за власні кошти сигарети, тому вони змушені їх «заробляти». Підопічні виконують роботу персоналу: миють лежачих хворих, міняють їм підгузки, прибирають місця загального користування тощо. Більше того, щоб персонал встиг здати зміну, підопічних піднімають о п’ятій ранку.

Підопічні ходять в одязі, на якому великими літерами вишиті їхні прізвища, що можна розцінити як приниження людської нідності.

Після пожежі, яка сталася у грудні 2019 року, частина корпусу не функціонує, тому підопічні проживають у переповнених кімнатах (до 10 осіб).

Моніторингова група зазначила, що в установі недостатньо молодшого медичного персоналу, який не може забезпечити належний догляд 185 осіб з психічними розладами. Крім того, низькі заробітні плати і велике навантаження, а також відсутність мотивації, призводять до плинності кадрів таких працівників.

Звіт за результатами візиту буде направлено керівництву Луганської облдержадміністрації та установи.

Звіт за результатами візиту