Представник Уповноваженого з дотримання прав дітей та сім'ї взяла участь у обговоренні питання розвитку системи раннього втручання в Україні

07/06/2019 13:14

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина взяла участь у Всеукраїнській конференції «Послуга раннього втручання: Розбудова системи. Партнерство. Перспективи», присвяченій питанням розвитку системи раннього втручання в Україні.

У ході конференції Аксана Філіпішина зауважила на актуальності даного питання у зв’язку з процесами реформування системи охорони здоров’я в умовах деінституціалізації та децентралізації влади, необхідністю забезпечення доступних комплексних та тривалих у часі послуг дітям раннього віку та їх сім’ям.

Представник Уповноваженого акцентувала увагу як на позитивних зрушеннях у цій сфері, так і на проблемах, які потребують доопрацювання. Зокрема, прийняття Кабінетом Міністрів України Плану заходів з реалізації роках пілотного проекту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя», розширення чисельності пілотних областей свідчить про зацікавленість цією проблематикою на місцях.

У той же час затверджений План заходів практично не виконується, зокрема у частині підготовки нормативно-правових актів, які би дозволили запровадити послугу раннього втручання системно, у всіх регіонах України.

Крім того, представник Уповноваженого окреслила ряд проблем, які гальмують розвиток системи раннього втручання, серед яких відсутність реальних статистичних даних щодо дітей з інвалідністю, дітей з порушеннями розвитку, дітей з особливими освітніми потребами; недостатнє інформування батьків про можливі пільги і послуги соціальними службами; відсутнє навчання батьків по догляду за дітьми;  відсутній незалежний моніторинг якості соціальних послуг; брак кваліфікованих фахівців: логопедів і дефектологів, а також дитячих практичних психологів, ерготерапевтів, поведінкових терапевтів.

Представник Уповноваженого висловила сподівання щодо найшвидшого вирішення розглянутих в ході дискусії проблем з метою забезпечення життя і здоров’я дитини та наголосила, що питання захисту прав дітей, зокрема і дітей з інвалідністю, є одним із пріоритетних в офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.