Представник Уповноваженого презентував модель концепції реформування органів внутрішніх справ України

07/04/2014 13:45

Представник Уповноваженого з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов взяв участь у засіданні новоствореної експертної ради з захисту прав людини в системі органів внутрішніх справ і реформування відомства, яке відбулось у Міністерстві внутрішніх справ.

Під час засідання Юрій Бєлоусов зазначив, що конкретні рекомендації щодо покращення стану захисту прав громадян в діяльності міліції вже представлені у Щорічній доповіді Уповноваженого про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні, яку найближчим часом буде представлено у Верховній Раді, а також вони будуть представлені у Спеціальній доповіді за результатами моніторингу, в тому числі і органів МВС, протягом минулого року за підсумками реалізації національного превентивного механізму.

«Більшість рекомендацій не стосуються фінансування, і я погоджуюся з колегами, що Міністерство зазвичай фінансуванням виправдовує небажання проводити серйозні реформи, пов’язані з захистом прав людини», – зазначив Представник Уповноваженого Юрій Бєлоусов.

За його словами, рекомендації, надані Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, стосуються не лише питання проведення ремонту в ізоляторах тимчасового тримання. Це і процедура реєстрації осіб, які потрапляють у ці установи, і забезпечення відповідних процесуальних гарантій. І саме цей блок є найбільшим і не потребує фінансування, тож його можна реалізувати власними силами.

Під час свого виступу Юрій Бєлоусов представив присутнім рекомендації щодо реформування Міністерства органів внутрішніх справ.

«Нова ініціатива – це ведення досьє, чи-то особової справи, на кожну затриману особу з моменту затримання. Ми пропонуємо проект, яким передбачається запровадити в діяльність Міністерства внутрішніх справ особову справу, в якій будуть фіксуватися всі дії з затриманою особою з перших хвилин затримання. Там будуть вказуватися відомості про стан здоров’я за результатами медичного огляду, всі слідчі дії, які з нею проводяться, де вона була розміщена, коли викликали швидку допомогу, коли і чим її годували тощо. Тож у будь-який час можна чітко проглянути, що з особою відбувалося. Це – вимога міжнародних організацій. Ми з ним абсолютно погоджуємося, адже це може значно підвищити гарантії захисту людини в перші хвилини затримання», – повідомив Представник Уповноваженого з прав людини.

Юрій Бєлоусов поінформував, що згідно з чинними наказами МВС така особова справа наразі заводиться лише після обрання запобіжного заходу і взяття під варту, коли всі документи за весь час справи збираються разом і передаються в СІЗО для формування особистої справи. Але виникає питання, що відбувалося з особою одразу після затримання. Таку інформацію доводиться шукати в багатьох журналах, різних протоколах, що є незручним і потребує багато часу.

Представник Уповноваженого на завершення виступу висловив сподівання, що в ході подальших обговорень можна буде дійди до якогось спільного рішення з цього питання.

На засіданні експертної ради також був присутній Регіональний координатор Уповноваженого зі зв’язків із громадськістю в Черкаській області Володимир Батчаєв. Він також висловився щодо необхідності реформування міліції, зазначивши, що власне реформування міліції як таке неможливе без реформування органів, які контролюють законність міліції і дотримання прав громадян органами міліції.

«Мають змінитися принципи роботи цих служб, а не їхні назви. Нині Департамент внутрішньої безпеки займається очисткою рядів міліції шляхом допомоги прокуратурі притягти працівника, який скоїв злочин, до кримінальної відповідальності, а концепція має змінитись – ця служба має очищати ряди міліції шляхом звільнення з органів внутрішніх справ працівників, які схильні до вчинення злочинів. Це вимагає певних змін у нормативній базі», – переконаний Володимир Батчаєв.

Крім того, Регіональний координатор Уповноваженого в Черкаській області зазначив, що має змінитися підхід до розгляду звернень громадян в службу внутрішньої безпеки чи інспекцію.

«Такий розгляд, чи як його називають «службове розслідування», має відбуватися безпосередньо за участю заявника чи потерпілого. Якщо особа написала заяву в міліцію, то вона має отримати можливість на будь-якому етапі проведення службового розслідування ознайомлюватися, як це розслідування проводиться, мати можливість дати власний правовий аналіз зібраним матеріалам в ході розслідування, в тому числі із залученням спеціалістів в області права, мати право ініціювати проведення співробітниками інспекції з особового складу певних додаткових опитувань, документів, виказувати свої рекомендації. Тобто заявник має не просто очікувати від інспекції документ, у якому буде вказано, що «викладені у вашому зверненні факти не підтвердились», а варто, щоб він особисто міг переконатись у тому, що ці факти не підтвердились».

У засіданні експертної ради також взяли участь представники правозахисних та громадських організацій, науковці та соціологи. Під час засідання було затверджено положення ради та порядок денний, а також обрано керівництво. До складу ради увійшли заступник глави МВС Сергій Яровий та директор Департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС України Михайло Вербенський. Головою був обраний голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, а його заступником – правознавець і громадський діяч Олег Мартиненко. Передбачається, що експертна рада буде проводити засідання щомісяця, тож наступне засідання заплановано на кінець квітня.