Представник Уповноваженого з дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко взяла участь у круглому столі «Політика зі збереження психічного здоров’я закладу вищої освіти»

10/10/2019 17:33

У рамках заходів присвячених Всесвітньому дню психічного здоров’я Представник Уповноваженого з дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко взяла участь у круглому столі «Політика зі збереження психічного здоров’я закладу вищої освіти», організованому Психологічною службою Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка.

Темою цього дня у 2019 році є профілактика самогубств. За даними ВООЗ близько 800 тисяч осіб щороку зводять рахунки з життям саме таким чином. Суїциди є головною причиною смертності людей у найбільш продуктивному віці - 15- 29 років. Кожна така смерть є величезною трагедією для рідних і друзів, навіть через багато років після скоєного.

У прийнятому ВООЗ у 2013 році Комплексному плані дій в сфері психічного здоров’я на 2013-2020 роки, країни – члени організації взяли на себе зобов’язання працювати для досягнення глобальної мети - скорочення до 2020 року частоти самогубств на 10%.

Часто вважається, що суїцидальну поведінку проявляють тільки дорослі, проте багато дітей і молоді скоюють замахи на власне життя внаслідок насильства та залякування, в тому числі засобами «кібербуллінгу».

Більшість суїцидів спричиняє депресія. Ризики підвищуються в умовах воєнних дій, стресів, необхідності адаптації людей до іншого середовища, наприклад для переміщених осіб.

У 2015 році 1,6 млн. наших громадян стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Ці люди були змушені раптово змінити місце проживання в межах країни в результаті збройного конфлікту.

Доповідь українських фахівців на 24-му Європейському Конгресі з психіатрії у 2016 році в Мадриді була присвячена саме психічному здоров’ю ВПО. Психодіагностичне обстеження виявило у 75% з них порушення адаптації. У клінічній картині домінувала депресія, тривога, внутрішня напруга, різноманітні страхи.

Кожен учасник бойових дій потребує певного часу для адаптації до мирного життя. І тут дуже важлива допомога членів їх сімей, практичних психологів, педагогів, волонтерів, які беруть участь у реабілітації учасників АТО, вимушено переміщених осіб, осіб/родин, яких торкнулась проблема війни. Важливо, щоб органами державної влади, місцевого самоврядування було забезпечено дотримання прав цих вразливих категорій громадян.

У закритих закладах України постійно перебуває близько мільйона українців. Саме за дотриманням їхніх прав і умовами утримання в місцях несвободи стежать представники національного превентивного механізму. Зокрема, це психіатричні лікарні, інтернати, спеціальні школи. У поточному році в рамках НПМ здійснено 46 візитів до закладів психіатричного профілю.

Ці візити засвідчили, що на першому місті залишається медикаментозне лікування. Навіть за наявності в штаті психологів, належний психологічний супровід не здійснюється. Люди роками залишаються в ізоляції від суспільства, втрачають соціальні зв’язки та навички самообслуговування. Головним залишається догляд за людиною, а не допомога у поверненні її душевного здоров’я.

Найбільш вразливою ланкою є дитячі установи, зокрема центри соціально-психологічної реабілітації дітей. У таких центрах перебувають діти які зазнали не лише психологічного, а й фізичного та сексуального насильства.

Рекомендації щодо забезпечення прав таких громадян та усунення виявлених порушень надаються за результатами кожного моніторингового візиту.