Працівники Офісу Омбудсмана здійснили спільну з народними депутатами робочу поїздку до місць несвободи м. Полтава та Полтавської області

02/12/2019 18:04

28-29 жовтня Представником Уповноваженого з дотримання прав людини в місцях несвободи та процесуальних прав Вячеславом Петльованим, працівниками Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з народні депутати України - члени Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, а саме: заступник голови Комітету Руслан Горбенко, Секретар Комітету Рустем Умєров, Костянтин Касай, Олексій Кузніцов, Тарас Тарасенко здійснили робочу поїздку в м. Полтава та Полтавської області.


Під час робочої зустрічі без попередження були відвідані місця несвободи підпорядковані: Міністерству юстиції України (Полтавську виправну колонію (№ 64), та Установу виконання покарання (№ 23), Міністерству внутрішній справ (ізолятор тимчасового тримання в м. Полтава), Міністерству соціальної політики (Горбанівський геріатричний пансіонат ветеранів війни та праці) та Міністерству охорони здоров’я (Полтавська обласна психіатрична лікарня ім. О.Ф. Мальцева).

В установах виконання покарання учасники робочої зустрічі ознайомилися з умовами тримання засуджених, виробничу зону та якість надання медичної допомоги. Прикро вразила ситуація з дотримання прав в’язнів та неналежних умов тримання в ДУ «Полтавська установа виконання покарань (№ 23)», переповненні камери, які потребують капітального ремонту (стіни камер вкриті пліснявою, в деяких камерах вибиті вікна). В установі в 2017 році розпочато та призупинено ремонт сектору максимального рівня для тримання осіб засуджених до довічного позбавлення волі, на який було виділено з бюджету 8 млн. грн. тощо.

Під час візиту до закладів соціальної сфери та охорони здоров’я. було вивчено умови тримання пацієнтів та доступ до надання медичної допомоги. Так, в Горбанівському геріатричному пансіонаті ветеранів війни та праці, було відмічено, що ліжко-хворі пацієнти розташовані на 3-5 поверсі,у зв’язку з чим останні тривалий час не вивозяться на свіже повітря та постійно утримуються в палатах. Крім того, в разі пожежі останніх неможливо буде оперативно евакуювати, що підтверджується негативними прикладами подібних закладів в Одеській та Черкаській областях та несе пряму загрозу життю та здоров’ю пацієнтів.

В рамках робочої зустрічі за підсумками проведених візитів було проведено зустріч з головою Полтавської обласної державної адміністрації Олегом Синєгубовим, під час якої було висвітлено проблемні питання та виявленні факти порушення прав утриманих в установах осіб та надано рекомендації щодо їх вирішення.

За результатом робочої поїздки до міністерств будуть спрямовані відповідні листи реагування та депутатські звернення із зазначенням виявлених порушень прав осіб в місцях несвободи та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Представник Уповноваженого та працівники Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини висловлюють подяку народним депутатам України за запрошення прийняти участь в якості експертів у робочій поїздці до місць несвободи та сподіваються, що вказаний візит покращить стан дотримання прав осіб в місцях несвободи.