Порушення права на достатній рівень життя: результати моніторингового візиту до Хмільницького центру соціально-психологічної реабілітації дітей на Чернігівщині

12/07/2019 16:11

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Тетяна Коренькова та регіональний координатор Алла Лепеха у рамках реалізації національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до Хмільницького центру соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Чернігівської облдержадміністрації. Монітори поспілкувались з вихованцями центру та дослідили умови, в яких вони проживають.

У закладі соціального захисту перебувають діти віком від 3 до 18 років, які опинились у складних життєвих обставинах. На момент відвідування установи в ній фактично перебувало 47 дітей, з яких - 6 діти-сироти, 12 - позбавлені батьківського піклування, одна дитина з інвалідністю.

Під час моніторингового візиту встановлені факти порушення права на приватність (стаття 32 Конституції України) та права на достатній життєвий рівень, що передбачає належне харчування, одяг, житло (стаття 48 Конституції України, статті 3, 27 Конвенції ООН про права дитини).

Зокрема, у спальній кімнаті хлопчиків, моніторингова група зафіксувала сліди протікання даху, плісняву та жахливий стан стелі, стін, підлоги. Такий же стан кімнати спостерігається і поверхом нижче, у дітей молодшої групи.

Душові кімнати – по одній на групу. Використовуються за планом один раз на добу, коли є тепла вода. Мають незадовільний стан – брудні та неохайні. Душових кімнат для дітей з особливими потребами немає взагалі.

За словами дітей, під час приймання душу, двері кабін не зачиняються, а саме приміщення не обладнане замком або шпінгалетом, що дає можливість увійти будь-кому під час процедури.

Вбиральні розраховані на 2-х дітей . Кабінок і перегородок між унітазами немає, подекуди відсутні кришки. Вбиральні не відокремлені від душових кабін, що порушує право дітей на приватність. Засобів особистої гігієни, окрім зубних щіток і мила, у вільному доступі немає.

Доступ до питної води забезпечено не в повному обсязі. У молодших групах виявлено використання чайників з питною водою, які перебувають у незадовільному стані.

Монітори зауважили, що на вікнах першого поверху будівлі встановлено нерозпашні грати. Загалом стан приміщень задовільний, але потребує капітального ремонту.

Відповідно до п. 17 Положення, у разі стаціонарного перебування діти можуть жити в центрі не більше 9 місяців. Натомість, наявна одна дитина, яка перебуває в центрі більше зазначеного терміну, а саме 1 рік 7 місяців. При цьому служба у справах дітей Чернігівської обласної державної адміністрації погоджує таке перебування дитини в центрі без прийняття відповідного розпорядчого документа.

У порушення права на отримання медичної допомоги в центрі повністю відсутні лікарі, що унеможливлює вихованцям отримувати якісну медичну допомогу.

За підсумками моніторингового візиту буде підготовлений звіт та направлені відповідні акти реагування.