Перевищення вмісту азоту амонійного та нітритів: результати моніторингового візиту до КП «Міськводоканал» Сумської міської ради

08/07/2019 18:00

Головний спеціаліст відділу права на безпечне довкілля Департаменту моніторингу економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександр Тарахкало та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Ірина Білик здійснили моніторинговій візит до КП «Міськводоканал» Сумської міської ради щодо дотримання права людини на безпечне для життя та здоров’я довкілля. Моніторинговий візит організовано за підтримки проекту «Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні.

Основними функціями та завданнями КП «Міськводоканал» Сумської міської ради є забір, очищення та постачання води. Майданчик біологічних очисних споруд розташований на південній околиці міста Суми на правому березі річки Псел (навпроти селища Баси у Зарічному районі міста). Скид зворотних (стічних) вод до річки проводиться біля села Барвінкове. Очисні споруди забезпечують централізоване очищення господарсько-побутових і виробничих стічних вод міста.

Централізоване комунальне водопостачання міста Суми здійснюється підземними водами з артезіанських свердловин, забір води у 2018 р. становив 17759, 3 тис.м3.

За результатами моніторингу встановлено, що згідно з результатами контролю за стічними водами, виконаному лабораторією КП «Міськводоканал» виявлено перевищення встановлених нормативів гранично-допустимого скиду (ГДС) в період січень-травень 2019 року за вмістом азоту амонійного – 5,53-17,7 мг/дм3 (ГДС – 4,8 мг/дм3), нітрити – 1,25-5,53 мг/дм3 (ГДС – 1,0 мг/дм3), ХСК – 39,3-81,3 мг/дм3 (ГДС – 37,0 мг/дм3), чим порушено вимоги Водного кодексу України.

Комунальне підприємство не інформує населення через засоби масової інформації про якісний склад скиду зворотних вод у річку Псел та результати моніторингових досліджень у зоні впливу мулових майданчиків, а також впливу відвалів мулового осаду на навколишнє природне середовище.

Питання щодо дотримання права людини на безпечне довкілля залишається на контролі Уповноваженого.