Перевірено умови тримання жінок та дівчат у Мелітопольській установі виконання покарання № 144 на Запоріжжі

16/05/2019 11:18

В рамках реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі співробітника Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Запорізькій області та представників громадськості перевірили стан дотримання прав неповнолітніх та жінок, які відбувають покарання в Державній установі «Мелітопольська установа виконання покарання (№ 144)».

Особлива увага під час відвідання закладу приділялась вивченню умов проживання та навчання неповнолітніх вихованок, їх зайнятість, реалізація їхнього права на спілкування з батьками та родичами, робота з підготовки до звільнення.

На день візиту в установі перебувало 5 вихованок, серед яких 3 вже досягли 18-річного віку. Під час конфіденційного спілкування з вихованками, жодна з них не виказала скарг на умови тримання та неналежне поводження з ними з боку персоналу установи. Підлітки відкрито дивилися у вічі моніторам та поводили себе дружньо.

Вихованки відзначали чуйне до їхніх проблем ставлення персоналу, професійну роботу вчителів, психологів та вихователів, товариські стосунки між собою. Члени моніторингової групи також засвідчили успішну реалізацію прав вихованців на середню освіту та організований на досить високому рівні навчальний процес.

Проте, в супереч статтям 107, 110 та 143 Кримінально-виконавчого кодексу України порушується практика реалізації права неповнолітніх на зв’язок із зовнішнім світом та спілкування з батьками та родичами. Так, в установі відсутня практика надання права неповнолітнім відвідувати культурно-видовищні та спортивні заходи за межами виховної колонії в супроводі персоналу установи, а також надання права виходу за межі виховної колонії в супроводі батьків чи інших близьких родичів.

Крім того, учасники моніторингового візиту зазначили, що умови перебування вихованок та жінок засуджених до позбавлення волі у дільниці карантину, діагностики і розподілу не відповідають сучасним вимогам та стандартам, оскільки переважну більшість часу вони тримаються в зачинених на ключ камерах та правом на щоденну прогулянку у дворику, який передбачений для новоприбулих осіб та осіб, які тримаються в дисциплінарному ізоляторі протягом однієї години.

Більш того прогулянковий дворик розташований у 15 метровій смузі від основної огорожі, поруч з розплідником службових собак. Як наслідок, гучний гавкіт собак та їх агресивна поведінка створює нестерпні умови та унеможливлює перебування людини у дворику.

За результатами моніторингового візиту наявні проблеми та умови, що їм сприяли, були обговорені з керівництвом установи, а також внесені попередні рекомендації. Підсумковий звіт у встановленому порядку буде направлений до Міністерства юстиції України.