Офіс Омбудсмана відвідали 35 представників держав-членів ОБСЄ

07/10/2014 16:47

Сьогодні, 7 жовтня 2014 року, відбулася зустріч Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської та Представників Уповноваженого з делегацією Постійних представників держав-учасниць при ОБСЄ. Такі візити представники ОБСЄ здійснюють до країн, які викликають підвищений інтерес в рамках діяльності організації. В Україні делегація перебуває протягом 5-8 жовтня 2014 року.

Під час зустрічі Уповноважений Валерія Лутковська ознайомила делегацію з ситуацією щодо дотримання прав людини в Україні та основними викликами у зв’язку з незаконною окупацією Російською Федерацією АР Крим та проведенням АТО на сході України.

Учасників делегації цікавила ситуація, яка склалась в Україні з забезпеченням прав вимушених переселенців з території Криму та районів проведення антитерористичної операції. Валерія Лутковська розповіла присутнім про ефективну взаємодію Офісу Омбудсмана з громадянським суспільством у питанні забезпечення прав вимушених переселенців. Зокрема, за ініціативи Уповноваженого з прав людини у партнерстві з ГО «Центр Соціальна Дія», ініціативами «Євромайдан SOS» та «Крим SOS» за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні було створено Ресурсний центр, який займається вирішенням проблемних питань громадян України, які проживають на тимчасово окупованих і небезпечних територіях, а також внутрішньо переміщених осіб. Уповноважений тримає на постійному контролі питання захисту прав вимушених переселенців, зокрема, працівниками Секретаріату Уповноваженого здійснюються регулярні виїзди на місця компактного поселення вимушених переселенців з метою об’єктивної оцінки ситуації та якнайшвидшого вирішення питань, які виникають.

Особливу занепокоєність Уповноваженого викликають порушення прав кримськотатарського народу в АР Крим з боку окупаційної влади Російської Федерації, які набули характеру систематичних і дають привід для підозр про цілеспрямовану дискримінацію кримських татар за національною ознакою. Валерія Лутковська поінформувала послів про ефективну співпрацю та тісну взаємодію з Кримською польовою місією, яка співпрацює з різними органами та інститутами Ради Європи та ОБСЄ, з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини і регулярно готує звіти про стан дотримання прав людини в Криму.

Валерія Лутковська звернула увагу послів на те, що неодноразово зверталась до своєї російської колеги з закликом вжити всіх необхідних заходів для захисту кримськотатарського народу від дискримінації та незаконних дій з боку правоохоронних органів Російської Федерації на території АР Крим.

Факти порушення прав людини на півострові підтвердив і Комісар Ради Європи з прав людини Нільс Муйжнієкс, повідомивши про результати свого моніторингового візиту до АР Крим під час зустрічі з Уповноваженим Валерією Лутковською.

Валерія Лутковська зазначила, що Нільс Муйжнієкс підтримав ініціативу Омбудсмана України щодо створення спільної тристоронньої моніторингової місії (Комісар РЄ з прав людини – Омбудсман України – Омбудсман РФ) для здійснення повного, об’єктивного і всебічного моніторингу дотримання прав людини в Криму.

Також Уповноважений з прав людини поінформувала делегацію про кричущі факти систематичних порушень прав дитини з боку проросійських збройних формувань у зоні конфлікту: викрадення дітей, тортури та знущання над ними. При цьому, дитячі заклади, дитячі будинки, лікарні для дітей перетворюються проросійськими озброєними групами на місця для організації своїх штабів, а діти використовуються як живий щит. Валерія Лутковська розповіла про зусилля, які докладалися Офісом Омбудсмана для повернення дітей з Росії та розміщення їх у безпечних районах України.

Уповноважений з прав людини подякувала іноземним партнерам за підтримку та консолідацію зусиль в контексті врегулювання кризової ситуації в Україні, яка виникла через незаконну окупацію Російською Федерацією АР Крим та збройний конфлікт на сході України.