На Вінниччині у Буднянській спеціальній ЗОШ – інтернаті вихованців за невиконання обов’язків та порушення статуту притягують до дисциплінарної відповідальності

12/09/2019 15:28

У рамках реалізації національного превентивного механізму та представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в центральних областях Валерій Ольховий, регіональний представник Уповноваженого у Вінницькій області Володимир Буран та громадський монітор Світлана Побережець здійснили моніторинговий візит до Буднянської загальноосвітньої школи - інтернату Шаргородського району Вінницької обласної ради.

Під час візиту здійснювався моніторинг дотримання прав вихованців на отримання відповідного рівня освіти та індивідуального розвитку, реалізації права на гідні умови проживання.

Школа-інтернат функціонує з серпня 1961 року, є неприбутковим загальноосвітнім навчальним закладом, метою якого є задоволення потреб дітей з вадами розумового розвитку у загальній середній освіті, соціальній допомозі та реабілітації.

У закладі працює 65 осіб з яких 17 вихователів, 18 вчителів, 2 медичні сестри, соціальний педагог, педагог-організатор. На день візиту у закладі перебувало 82 дитини.

Варто зазначити, що Конституцією України та Конвенцією про права дітей на державу покладено обов’язок вживати всіх необхідних заходів, аби шкільна дисципліна була забезпечена методами, що ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини. Проте, пунктом 7.4 Статуту закладу, затвердженого рішенням 19 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання № 357, та посадовими обов’язками заступника директора з навчально-виховної роботи, затвердженими директором закладу, передбачена можливість притягати до дисциплінарної відповідальності учнів (вихованців) за невиконання своїх обов’язків та порушення Статуту.

Під час візиту виявлено порушення права дітей на достатній життєвий рівень, гарантований статтею 48 Конституції України, статтями 1, 4, 18 Закону України “Про охорону дитинства”. Зокрема, в житлових приміщеннях закладу не дотримуються норми площі проживання на одного вихованця, у кімнатах встановлено по 10-20 ліжок, не всі діти забезпечені приліжковими тумбами та стільцями, ліжка розміщені впритул, що порушує вільний простір дитини та право на повагу до приватного життя.

У житловому приміщенні наявний лише один санвузол в якому встановлена чаша генуя та два пісуари. У навчальному корпусі відсутня вбиральня, діти змушені ходити до туалету, розміщеного на території закладу.

У порушення права дітей на охорону здоров’я та медичну допомогу, гарантованих статтею 49 Конституції України, статтями 6, 10 Закону України «Про охорону дитинства» в аптечках виявлено медичні препарати, з пакування яких неможливо встановити їх назву та дату виготовлення/придатності, медичні сестри з перевищенням повноважень здійснюють призначення лікування дітям. У закладу відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики, не на всіх працівників закладу заведено медичні книжки.

Крім того виявлено ряд інших порушень та недоліків. На складі наявні прострочені з екскрементами гризунів та немарковані продукти харчування, порушено товарне сусідство зберігання продуктів.

Результати моніторингового візиту обговорено з директором школи та надано відповідні рекомендації щодо усунення виявлених порушень.

До Вінницької облдержадміністрації та обласної ради буде направлено відповідні листи реагування.