На Дніпропетровщині обговорили запобігання катуванням у місцях несвободи

24/10/2018 14:30

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Оксана Крупій взяла участь у роботі дискусійного клубу, організований ГО «Україна без тортур». Тема – «Коли і ким катування виправдовуються».

Дискусію влаштували задля подолання в Україні терпимості до катувань, а також формування громадської думки, що вони є неприпустимими в сучасному демократичному суспільстві.

В Україні частина суспільства виправдовує застосування тортур за певних обставин. Серед них – правоохоронці. За результатами досліджень, катування схвалює кожен десятий опитаний поліцейський. Панує думка, що «вибивання свідчень» – це ефективний метод домогтися правди. Але досвід інших країн доводить: катування як метод отримання доказів неефективне. Навпаки: якщо підозрювані відчувають до себе нормальне ставлення – більшість із них готові говорити.

Оксана Крупій під час дискусії розповіла, що на Уповноваженого покладаються функції реалізації національного превентивного механізму. Напрям працює у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками Офісу Омбудсмана спільно з активістами громадянського суспільства. Цей метод виявлення катувань у місцях несвободи досі є найефективнішим у світі.

Наприкінці заходу учасники домовилися про необхідність розробки спільних заходів для подальшої співпраці за напрямком.