Моніторингова група Секретаріату перевірила дотримання прав призовників, військовослужбовців та ветеранів військової служби Харківщини

21/10/2019 14:36

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, у період з 15 по 18 жовтня робоча група Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснила моніторинговий візит до Харківського обласного військового комісаріату, а також Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області.

Також моніторинговою групою здійснено перевірку роботи Харківського обласного військового комісаріату з виконання завдань щодо здійснення призову громадян України до лав Збройних Сил та інших військових формувань, який розпочався з 01 жовтня 2019 року. З цією метою члени робочої групи відвідали обласний збірний пункт призовників у місті Харків, оглянули його територію, приміщення для розміщення призовників. Ознайомилися з проведенням медичного огляду та психологічного добору, а також з організацією їхнього харчування. Проведено бесіди з призовниками, адміністрацією збірного пункту та представниками військових частин.

Як засвідчила перевірка, облаштування та організації діяльності Збірного пункту призовників здійснюється відповідно до вимог, визначених Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352. Створені належні умови для розміщення призовників, організації їхнього харчування та медичного забезпечення.

Під час моніторингового візиту звернень призовників з питань порушення їхніх прав на отримання відстрочки, проходження альтернативної служби чи залишення без уваги заявлених ними скарг щодо стану здоров’я не надходило.

Також було перевірено роботу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з питань правильності та дотримання термінів призначення військових пенсій, встановлення до пенсій надбавок та підвищень, передбачених чинним законодавством, виплати одноразової грошової допомоги, допомоги на поховання та недоотриманої пенсії. За результатами вибіркової перевірки пенсійних справ встановлено, що пенсії призначаються в 10 денний термін, до пенсій встановлюються відповідні підвищення та надбавки. Одноразова грошова допомога, допомога на поховання та недоотримана пенсія виплачуються вчасно.

Водночас постає необхідність нормативного урегулювання (з метою їх удосконалення) умов забезпечення призовників під час їх перебування на збірному пункті (забезпечення ліжками замість нар, постільною білизною тощо), які залишаються незмінними впродовж тривалого часу, а також підвищення рівня соціальної захищеності військовослужбовців, які проходять строкову військову службу, без вирішення яких не може бути ефективною робота щодо популяризації цього виду військової служби.