Валерія Лутковська: «Події на сході нашої країни не зможуть відволікти світ від проблем Криму і не дозволять забути про те, що Крим – це Україна»

17/03/2015 17:41

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, виступаючи в Женеві під час спеціального заходу «АР Крим: рік окупації», який відбувся у рамках обговорення питання  «Ситуація з правами людини в Україні» під час проведення 113-ої сесії Комітету ООН з прав людини.

Виступаючи перед учасниками засідання, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини наголосила на тому, що російське законодавство, яке нині імплементується в Криму, є репресивним щодо свободи мирних зібрань та свободи об’єднань громадян.

За її словами, це стосується запровадження заборони на проведення кримськими татарами мирних зібрань і мітингів: заборона відзначення Дня пам’яті жертв депортації і святкування Дня кримськотатарського прапора, ходи з приводу Загальноєвропейського дня пам’яті жертв сталінізму та нацизму, притягнення до адміністративної відповідальності учасників маршів проти заборони на в’їзд до Криму Мустафі Джемілєву тощо.

Як повідомила  Валерія Лутковська, 5 лютого 2015 року було затримано активіста Майдану Олександра Костенка. Наразі він перебуває  в СИЗО-1  м. Сімферополя.

«Брутальним і цинічним є факт, що російські правоохоронні органи звинувачують його в тому, що він кинув камінь у співробітника українського МВС у Києві 18 лютого 2014 року.  Очевидно, що справа Олександра Костенка має яскраво виражений політичний характер і свідчить про те, що слідчий комітет Російської Федерації порушує принципи законності кримінального права та територіальної підсудності. Буквально днями  Олександр Костенко написав відкритий лист, у якому заявляє про постійні знущання і погрози», – зазначила Валерія Лутковська.

У Криму різко скоротилася кількість громадських організацій. Частина з них виїхали на континентальну Україну і змінили юридичну адресу. Основна частина правозахисних організацій і організацій проукраїнської спрямованості вимушені були припинити свою діяльність.

Багато організацій припинили здійснювати свою діяльність, побоюючись наслідків бути визнаними «іноземними агентами» за російським законодавством. Низка організацій стикається зі складнощами і перешкодами при реєстрації громадської організації за російським законодавством. У Севастополі було закрито відділення Всеукраїнської організації «Просвіта» ім. Т. Шевченка.

«Заборони мирних зібрань і об’єднань громадян стали поширеною практикою на Кримському півострові. Правозахисники констатують дискримінаційний підхід окупаційних властей в реалізації цих свобод. Насамперед, такій дискримінації піддаються кримськотатарські і українські активісти і об’єднання. Наприклад, повна заборона на проведення масових заходів напередодні 70-х роковин депортації кримських татар в травні або Дня українського прапора і Дня незалежності України в серпні, затримання і допити активістів тощо. Це є переконливим доказом того, що російське законодавство, яке зараз імплементується в Криму, є  репресивним щодо права громадян на свободу мирних зібрань і свободи об’єднань», – резюмувала український Омбудсман.

Під час проведення спеціального заходу виступили також Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, голова правління ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук та голова ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда» Ольга Скрипник.