Місця несвободи на Донеччині: у 4 установах виявили типові порушення

01/11/2018 13:48

Упродовж 2 днів співробітники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом з Представником Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Павлом Лисянським з моніторинговими візитами відвідали установи Державної пенітенціарної служби в Донецькій області.   Перевірили умови тримання та стан дотримання прав ув’язнених та засуджених у 4 місцях несвободи: «Ізоляторі тимчасового тримання» (Бахмут), «Бахмутській установі відбування покарань (№ 6)», «Торецькій виправній колонії (№ 2)» та «Селидівській виправній колонії (№ 82)».

Під час візиту до ІТТ моніторингова група більше 10 хвилин не могла потрапити до приміщення: нібито був відсутній черговий. Жодного затриманого в ізоляторі не було.

У результаті візиту були виявлені грубі порушення зберігання ліків.  Нижнє відділення сейфу, де зберігаються аптечки для надання термінової медичної допомоги з метою профілактики ураження ВІЛ/СНІДом, було не опечатане. У самій аптечці виявлено нестачу. Ці порушення становлять загрозу життю і здоров’ю людей та порушує право на медичну допомогу.

У Бахмутській установі відбування покарань (№ 6) монітори провели бесіду з ув’язненим, який раніше звертався до Уповноваженого зі скаргами на ненадання медичної допомоги. Наразі представниками Секретаріату вжито заходів, що призвели до надання медичної допомоги.

Під час спілкування з іншими ув’язненими в камерах двоє поскаржилися на те, що їм також не надають медичну допомогу. Виявилося, що в установі немає штатного розпису медичної частини. Під час опитування медперсоналу з’ясувалося, що фармацевт декілька днів була відсутня, а фактично вона мала би щодня видавати ліки фельдшеру. Медчастина установи – недоукомплектована, тож ліки видають особи, які не мають на це повноважень. До того ж, частина препаратів зберігалася не в належних умовах та не правильно обліковувалася.

Окрім цього, у всіх камерах установи холодно і задушливо, немає вентиляції. Така ситуація створює нестерпні умови для перебування і загрожує здоров’ю людей.

У Торецькій виправній колонії (№ 2) у дисциплінарному ізоляторі перебували троє засуджених. Моніторингова група виявила грубе порушення їх прав на доступ до чистої питної води. В одній з камер відчувався інтенсивний запах фарби. За словами людини, яка там перебуває, вона дихає таким небезпечним для здоров’я повітрям 10 діб поспіль. У приміщенні одного з корпусів колонії на момент візиту тривали ремонтні роботи. Засуджені повідомили, що працюють там з 8.00 і до 22.00. За словами адміністрації, ремонт вони роблять  добровільно і можуть піти в будь-який час. Але, зауважили монітори, це понаднормова зайнятість, яка порушує право на відпочинок.

У виправній колонії виявлені і інші  порушення трудових прав.

У медичній частині установи – брак препаратів, журнали ведуться неналежним чином. Це може спровокувати проблеми під час видачі та обліку медикаментів.

Зважаючи на близькість до зони бойових дій, у колонії обладнане сховище, на території закладу розміщені відповідні таблички та вказівники. Проте під час візиту у сховищі не було світла. Це наражає життя і здоров’я людей під час бойових дій на небезпеку травмування. 

У Селидівській виправній колонії (№ 82) моніторингова групазафіксувала грубі порушення прав засуджених. 4 людини працювали у нічну зміну на переробці пластикових пляшок та виробництві тротуарної плитки і черепиці. При цьому, серед порушень: зарплата – нижче мінімальної в Україні, без засобів індивідуального захисту, які необхідні для виконання робіт такого типу, а також інших належних умов праці. «Журналом погодинних перевірок засуджених на робочих місцях» виявився чистий незаповнений зошит, що також є порушенням нормативів. Також в колонії порушене право людей на доступ до чистої питної води.

Зважаючи на близькість до лінії зіткнення, у цьому закладі обладнали 5 укриттів на випадок обстрілу. Однак, на стінах будівель відсутні вказівники, що радикально зменшує шанси людини зорієнтуватися у критичній ситуації. А це ставить під загрозу життя людей.

Загалом, візити до місць несвободи в Донецькій області засвідчили системні і типові порушення прав ув’язнених. Зокрема:

- право на належні, безпечні і здорові умови праці;

- право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом;

- право на доступ до чистої питної води;

- право на охорону здоров’я та медичну допомогу.