До Міжнародного дня підтримки жертв катувань Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини та Асоціацією з попередження катувань проведено вебінар щодо боротьби з катуваннями та жорстоким поводженням під час пандемії COVID-19

26/06/2020 17:08

Заступник директора Департаменту реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Савицька взяла участь у організованому з нагоди Міжнародного дня підтримки жертв катувань Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини та Асоціацією з попередження катувань проведено вебінар щодо боротьби з катуваннями та жорстоким поводженням під час пандемії COVID-19.

У вебінарі взяли участь представники Комітету ООН проти катувань, правозахисних організацій, національних превентивних механізмів країн світу.

Обговорення було зосереджене на обмеженнях прав людини, запроваджених різними країнами у зв’язку із пандемією COVID-19 та ризиків для осіб в місцях несвободи як найбільш вразливої категорії населення у цьому контексті.

Нажаль, досвід переважної більшості країн засвідчив зростання обсягів порушень прав людини  в місцях несвободи під час дії карантинних заходів. При цьому, як зазначив Голова Комітету ООН проти катувань пан Йенс Модвіг, для осіб, позбавлених волі, не забезпечуються ті самі засоби захисту від інфекційного захворювання, як для суспільства загалом. Це призвело до зростання рівня захворюваності на COVID-19 в окремих місцях несвободи у обсягах до 80 % утримуваних осіб.

Суттєвою проблемою є недостатня обізнаність як утримуваних у місцях несвободи осіб, так і персоналу таких місць про як про необхідні міри та засоби захисту від інфекції COVID-19, так і про стандарти дотримання та захисту прав людини у цей період.

Правозахисні інституції мають зосередити свою увагу на інформаційній діяльності, спрямованій на посилення обізнаності утримуваних у місцях несвободи осіб, працівників державних органів та місць несвободи про стандарти дотримання прав людини навіть у такий складний час.

Слід зазначити, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини – одна із небагатьох правозахисних інституцій світу, які продовжили в рамках реалізації функцій НПМ проведення моніторингових візитів до місць несвободи в умовах пандемії СОVID-19. Що позитивно відмітили і представники Підкомітету ООН з питань недопущення катувань, і Голова Європейського комітету із запобігання катуванням Микола Гнатовський.

З початку карантину Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, його Представниками та працівниками Секретаріату Уповноваженого було здійснено 265 моніторингових візитів до всіх типів місць позбавлення волі (з дотриманням вимог карантину в спеціальних захисних костюмах та з використанням необхідних засобів індивідуального захисту) з метою вивчення стану забезпечення заходів із запобігання поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

За результатами усіх візитів державним інституціям та місцям несвободи надано конкретні рекомендації щодо усунення порушень прав людини, в тому числі на охорону здоров’я та посилення протиепідемічних заходів.