Діти в медіа: як висвітлювати й дотримуватися правил

10/03/2016 13:34

Як відомо, наприкінці грудня 2015 року за ініціативи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення відбувся круглий стіл «Діти на телебаченні: як говорити про наболіле?», участь у якому взяли Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, представники комітетів Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, з питань культури і духовності, Міністерства соціальної політики, Міністерства молоді і спорту, Уповноваженого Президента України з прав дитини, представники загальнонаціональних телеканалів,  відомі психологи, медіа-експерти, журналісти, громадськість.

Вказаний захід відбувся з метою вироблення спільних підходів до висвітлення засобами масової інформації соціальних проблем, що зачіпають інтереси дітей, а також принципів підготовки програм за участю дітей, які будуть використані при виробленні рекомендацій для медіаспільноти. Також був проаналізований міжнародний досвід, законодавство та психологічний аспект залучення дитини до медіаматеріалів.

Таким чином, проаналізувавши результати експертного обговорення,  громадською організацією «Телекритика» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні було підготовлено спеціальний звіт «Діти в медіа: як висвітлювати й дотримуватися правил».

У вказаному звіті містяться рекомендації для ЗМІ, державних органів та громадських організацій, спрямовані на те, щоб максимально убезпечити дитину при залученні її до медіапродуктів і створити умови, в яких би теми, пов’язані з дітьми, висвітлювалися професійно і з дотриманням українських та європейських правових норм.

У Додатках до підготовленого звіту містяться:

- законодавство, якого мають дотримуватись ЗМІ, залучаючи дітей до медіаматеріалів,

- як проводити інтерв’ю з дитиною. Пам’ятка для журналіста (візуалізація),

- як висвітлювати сексуальне насильство над дітьми (рекомендації зарубіжних громадських організацій),

- методичні рекомендації з питань дотримання прав дитини засобами масової інформації, ухвалені Комітетом із питань свободи слова та інформаційної політики.

Методичні рекомендації було підготовлено на виконання рішення Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики спільно з ГО «Телекритика». Пропоновані методичні рекомендації дозволять виконати вимоги законодавства про охорону дитинства, а саме: про заборону пропагування у засобах масової інформації культу насильства і жорстокості, розповсюдження інформації, що зневажає людську гідність і завдає шкоди моральному благополуччю дитини.

Характеризуючи вказану проблему, Валерія Лутковська зауважила: «Хочу підкреслити, мова не про те, що хтось буде забороняти журналістам використовувати дитину як героя ток-шоу чи репортажу. Мова про те, що в деяких випадках більш коректним є змінити ім’я, закрити обличчя цієї дитини або використовувати темну кімнату, в якій дитину не видно, видно лише силует. Це речі, які є легкими для виконання, але при цьому вони зберігають приватність. Не йдеться про те, щоб заборонити. Треба знайти баланс, який дозволить, з одного боку, захистити інтереси дитини, а з іншого – дотриматися свободи слова».

Безперечно, завдання медіа – привертати увагу громадськості й держави до таких випадків, але робити це слід коректно, не завдаючи дитині ще більшої шкоди й не порушуючи її прав.

«Ще одне питання – це експертне консультування журналістів до того, як матеріал із залученням дитини йде в ефір. Не претендуючи на роль експертної інституції, впродовж останніх двох років ми мали телефонні дзвінки від деяких телеканалів, зокрема від «Інтера» та «1+1», коли журналісти радились, як коректніше буде висвітлити інформацію про дитину в новинах чи шоу. Мінсоцполітики як центральний орган виконавчої влади в цій сфері має також бути експертним органом, до якого могли би звертатися журналісти – найкраще, щоби була певна гаряча лінія, із чітко визначеною відповідальною особою. Питання діалогу між правозахисниками й журналістами має бути на порядку денному, а не просто реагуванням на кожну конкретну ситуацію, ми маємо працювати на превенцію на системному рівні», – переконана Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина.

 

Докладніше:

Спеціальний звіт «Діти в медіа: як висвітлювати й дотримуватися правил»

 

Методичні рекомендації з питань дотримання прав дитини засобами масової інформації, ухвалені Комітетом із питань свободи слова та інформаційної політики