Законодавство України має суттєві прогалини, які стримують виконання рішень ЄСПЛ

09/11/2018 20:40

Представник Уповноваженого з питань партнерства з інститутами громадянського суспільства Андрій Мамалига взяв участь у п’ятій Всеукраїнській конференції з кримінального права та процесу.

Андрій Мамалига проінформував учасників конференції про причини та шляхи вирішення невиконання рішень ЄСПЛ у кримінальному судочинстві України.

«Відсутність прагнення щодо застосування у національному законодавстві міжнародних стандартів із захисту прав людини, відображається на загальному іміджі держави та свідчить про достатньо невисокий рівень правової культури держави», - заявив Представник Уповноваженого з прав людини Андрій Мамалига

Представник Уповноваженого також зауважив, що попри ратифікацію Україною понад двадцять років тому Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод  (1950 року), законодавство України має суттєві прогалини, що стримують або навіть унеможливлюють виконання рішень Європейського суду з прав людини проти держави Україна.

Саме через це, Україна є лідером не тільки серед заявників, а серед не виконавців рішень. Одна із причин - це відсутність норми, яка б зобов'язувала сторону обвинувачення звертатися до Верховного Суду про перегляд судових рішень, які порушують права людини.

Як приклад, Представник Уповноваженого назвав Рішення ЄСПЛ у справі «Карпюк та інші проти України» винесене в 2016 році по подіям, які мали місце в 2001 році під час акції «Україна без Кучми». На цей час, вирок Голосіївського районного суду міста Києва у справі від 25 грудня 2002 року досі не скасований, а троє засуджених вже померли від хвороб, отриманих в ув'язненні, а сам Микола Карпюк тепер політв'язень у Росії.