У відповідь на звернення Уповноваженого Уряд України змінив порядок виплати компенсації сум податку з доходів певної категорії фізичних осіб

08/06/2017 11:32

Тривалий час залишалося невирішеним питання виплати компенсації податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовців та поліцейських, яке виплачувалося їм після звільнення зі служби.

Позиція Державної фіскальної служби України полягала в тому, що після звільнення військовослужбовець не виконує обов’язки несення служби, тому відсутні підстави для компенсації податку, що утримується з будь-яких доходів такого платника, нарахованих та виплачених військовими частинами за раніше відпрацьований час.

Водночас, як вбачається з вимог статті 168.5 Податкового кодексу України, дата виплати військовослужбовцю грошового забезпечення, нарахованого (донарахованого) відповідно до норм чинного законодавства, після дня звільнення з військової служби (або нарахованого ще під час служби, але виплаченого після звільнення) не впливає на право отримання таким військовослужбовцям компенсації податку на доходи фізичних осіб. Ці виплати після звільнення не змінюють свій економічний зміст та є грошовим забезпеченням, гарантованим державою, яке військовослужбовець отримує у зв’язку з виконанням обов’язків несення служби.

Така правова позиція неодноразово була підтверджена судовою практикою із зазначеного питання, зокрема ухвалами Вищого адміністративного суду України.

Варто зазначити, що дійсно є випадки, коли виплата грошового забезпечення здійснюється вже після того, як військовослужбовець був звільнений зі служби. А саме – виплата додаткових винагород учасникам антитерористичної операції (наприклад, у разі документального підтвердження безпосередньої участі в АТО чи виконання певних завдань вже після звільнення), донарахування грошового забезпечення, виплата грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за рішенням судових органів тощо.

На зазначеному, у рамках провадження за заявою громадянина С., Уповноважений з прав людини наголошувала у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України, у якому просила вжити заходів для врегулювання порушеної проблеми.

В результаті розгляду звернення Уповноваженого, Кабінет Міністрів України постановою від 31.05.2017 № 375 вніс необхідні зміни до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення військовослужбовців.