Аксана Філіпішина: «Ми прагнемо, щоб кожна людина, яка стикнулася з дискримінацією, точно знала, що є дієвий орган, який миттєво зреагує на це порушення»

08/12/2015 16:35

Це зазначила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності під час  презентації звіту «Оцінка операційної спроможності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в реалізації адвокації у сфері протидії дискримінації», підготовленого міжнародним незалежним експертом Нілом Кроулі в рамках проекту «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні». Зазначений проект спільно реалізується Офісом Уповноваженого та Офісом Ради Європи в Україні за підтримки Європейського Союзу.

Аксана Філіпішина повідомила, що діяльність у галузі протидії дискримінації Офіс Уповноваженого здійснює відповідно до затвердженої Стратегії і щорічно ухвалюваних на її виконання планів заходів. «Попри те, що Омбудсман отримала повноваження у цій сфері відносно нещодавно, її діяльність вже одержала схвальні відгуки міжнародних експертів з Єврокомісії в рамках оцінки успішності дій Уряду в сфері протидії дискримінації. Проте, маючи до певної міри «комплекс відмінника», ми майже ніколи не задоволені досягнутими результатами та прагнемо постійно розвиватись. Ми чітко бачимо ті прогалини і слабкі місця, з якими нам необхідно працювати з метою їх подальшого викорінення», – переконана Аксана Філіпішина.

Голова Департаменту національної імплементації прав людини Директорату прав людини Ради Європи Тігран Карапетян у своєму вітальному слові зазначив, що вказане дослідження – одне із низки досліджень, які вже були проведені в Офісі Омбудсмана з метою оцінки спроможності інституції у різних сферах, зокрема запобігання та протидії дискримінації, протидії жорстокому поводженню в місцях позбавлення волі та захисту персональних даних.

«На меті маємо з’ясувати, чи може Офіс виконувати покладені на нього функції  в повному обсязі та наскільки ефективно він це робить. Вже після цього будемо спільно вживати заходи, щоб імплементувати ті рекомендації, які містяться у звіті задля покращення ефективності», – зазначив Тігран Карапетян.

Представляючи звіт, міжнародний експерт Ніл Кроулі зазначив, що Уповноважений зробила вагомі кроки у вирішенні проблем, пов’язаних із об’єднаними повноваженнями. Зокрема, питання запобігання та протидії дискримінації та забезпечення гендерної рівності були виділені в окремий напрям роботи, створено відповідні структурні підрозділи. «Показовими є робота Омбудсмана у сфері контролю за дотриманням антидискримінаційного законодавства, підхід до організації досліджень з питань дискримінації, а також загальна незалежність цієї інституції та її відкритість до співпраці з громадянським суспільством. Водночас, інформаційно-просвітницька та адвокаційна робота, яку здійснює Омбудсман, потребують вдосконалення. Не зайвим була б і зміна акцентів з протидії дискримінації на її запобігання, просування принципів рівності та соціального розмаїття», – резюмував пан Кроулі.

Після представлення звіту експерти та представники громадянського суспільства обговорили шляхи виконання рекомендацій, представлених у ньому.

З текстом звіту можна ознайомитися тут.