Валерія Лутковська: «Понад рік минув з часу подій на Майдані, проте суттєвих змін у методах роботи МВС так і не відбулось»

07/05/2015 15:21

Так прокоментувала Уповноважений Верховної Ради України з прав людини ситуацію, пов’язану із затриманням неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні збройного нападу на працівників міліції в ніч на 4 травня.

За словами Валерії Лутковської, з метою перевірки дотримання процесуальних прав неповнолітніх було проведено візит представників Офісу Омбудсмана до ізолятору тимчасового тримання ГУМВС України в м. Києві.

Під час візиту були опитані неповнолітні, проведено їхній огляд медичним працівником Секретаріату Уповноваженого, а також була переглянута службова документація щодо процесуальних дій із затриманими з моменту фактичного затримання.

«Нами встановлено низку порушень прав затриманих з боку правоохоронців, які здійснювали затримання. По-перше, це протиправне застосування до неповнолітніх заходів фізичного впливу під час затримання і в ході конвоювання та в кабінетах Деснянського РУ ГУМВС України в м. Києві.  Неповнолітні заявляють, що не здійснювали опору під час фактичного затримання, тож законні підстави застосовувати силу мають бути ретельно з’ясовані», – зазначила Уповноважений з прав людини.

Як повідомила Валерія Лутковська, за результатами огляду неповнолітніх лікарем Секретаріату Уповноваженого з прав людини в одного з затриманих були виявлені тілесні ушкодження, тому адміністрації ІТТ було рекомендовано забезпечити здійснення рентгенографії грудної клітини.

Опитані також повідомили, що під час обрання запобіжного заходу про застосування до них заходів фізичного впливу було поінформовано слідчого суддю.

«Крім того, ми виявили й інші порушення. Зокрема, порушено право на захист, адже всупереч вимогам Кримінального процесуального кодексу, не було повідомлено Центр з надання безоплатної правової допомоги негайно після затримання неповнолітніх. Центр повідомили лише через 4 години 45 хвилин після фактичного затримання. А в протоколах затримання осіб не зазначено місце фактичного затримання неповнолітніх», – поінформувала Омбудсман України.

Коментуючи ситуацію, що склалася, Валерія Лутковська зазначила, що такі методи роботи є системною проблемою в правоохоронних органах, на які працівники Секретаріату Уповноваженого неодноразово вказували у своїх звітах за результатами візитів до місць несвободи в рамках функціонування національного превентивного механізму.

«Минулого року під час трагічних подій на Майдані Незалежності Офіс Уповноваженого здійснював постійний моніторинг дотримання прав дітей, які брали участь у протестних акціях. Ми ще тоді виявили низку неприпустимих системних порушень прав людини в діяльності працівників правоохоронних органів. Тоді правоохоронці так само не повідомляли негайно про затримання Центр безоплатної правової допомоги. Так само про затримання не повідомляли батьків неповнолітніх, органи опіки та піклування. Навіть медичну допомогу дітям надавали  майже через 12 годин після їх побиття та затримання», – зазначила Уповноважений з прав людини.

За словами Валерії Лутковської, коли дитина потрапляє у поле зору правоохоронців, необхідна налагоджена взаємодія між правоохоронними органами, службами у справах дітей та органами охорони здоров’я, яка наразі, на жаль, відсутня.

«Тоді, відреагувавши на виявлені в ході моніторингу правопорушення, я направила подання Уповноваженого Уряду України з пропозицією доручити МВС, МОЗ, Мінсоцполітики розробити міжвідомчий порядок взаємодії структурних підрозділів цих органів щодо забезпечення прав дитини у разі, коли дитина підозрюється у скоєнні правопорушення або стає його свідком чи жертвою. Згодом ми отримали відповідь, у якій йшлося про відсутність, зокрема, на думку МВС, системних проблем у питаннях, що стосуються прав дитини у разі затримання її правоохоронними органами. Нас запевнили, що дії працівників чергових частин під час доставляння дітей до органів внутрішніх справ  в повному обсязі врегульовані, а питання дотримання прав дітей перебуває на постійному контролі керівництва МВС», – зазначила Уповноважений з прав людини.

Саме тому, на думку Валерії Лутковської, є всі підстави вважати, що незважаючи на проанонсовану реформу правоохоронних органів, суттєвих змін у методах роботи  МВС так і не відбулось.