Здійснено моніторингові візити щодо дотримання прав і свобод представників ромської національної меншини у Запоріжжі та Мелітополі

07/02/2019 10:56

За ініціативи Уповноваженого ВРУ з прав людини та в рамках реалізації проекту Офісу Ради Європи в Україні «Захист національних меншин, включаючи ромів та мови меншин в Україні» співробітниками Відділу моніторингу прав дитини та сім’ї, відділу рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого за участі представника Запорізької громадської організації «Лачо Дром» було здійснено моніторингові візити до Запоріжжя та Мелітополя.

Метою моніторингу було вивчення стану дотримання прав і свобод представників ромської меншини, а саме – дотримання соціальних прав та освітніх прав дітей рома.

У рамках візиту монітори зустрілися з представниками ромської меншини м. Запоріжжя та відвідали ромські сім’ї в м. Мелітополі.

У Запоріжжі було виявлено ромську родину (матір та сина), які не мають змоги отримувати соціальні виплати з інвалідності у зв’язку з відсутністю документів, що посвідчують особу та зареєстрованого місця проживання. З метою негайного вирішення цього питання співробітник Секретаріату звернувся до районної адміністрації Запорізької міської ради. Місцевою владою було ухвалене рішення взяти на особистий контроль питання ромської родини із подальшим його вирішенням.

Крім того, під час спілкування представники ромів наголосили на тому, що в громаді проживає значна кількість дітей та повнолітніх осіб без документів. Цей факт також був підтверджений під час відвідання ромської родини в м. Мелітополі.

Було встановлено, що місцева влада не володіє інформацією про наявність недокументованих осіб ромської меншини, в тому числі дітей. Також на місцевому рівні не вживаються заходи, які б сприяли захисту права на освіту дітей цієї категорії.

На жаль проблемою залишається обізнаність освітян із механізмом застосування порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.

Також з’ясовано, що через низьке матеріальне забезпечення та відсутність належної підтримки з боку місцевої влади, соціальних служб значна частина дітей рома не відвідує закладів дошкільної освіти та не відвідує школу.

Встановлено, що місцевою владою до цього часу не організовано роботу щодо ведення обліку дітей шкільного віку, які проживають в межах їхньої територіальної одиниці.

З метою вирішення цих питань будуть направлені відповідні акти реагування.