Михайло Чаплига: «Офіс Уповноваженого завжди на боці особи, яка опинилась у скрутному становищі»

07/02/2018 12:34

Про це повідомив Представник Уповноваженого з питань зв’язків із громадськістю під час прес-конференції «Українські в’язні Греції: чи є надія на визволення?», яка відбулась сьогодні в прес-центрі інформаційного агентства «Главком».

«За інформацією МЗС, багато українців, які працювали на суднах, наразі перебувають у місцях несвободи інших держав або очікують на вироки за різними звинуваченнями, наприклад перевезення нелегальних мігрантів. Ці люди перебувають у Греції, Італії, можливо в інших державах. Про цю ситуацію нам стало відомо від народного депутата України Ірини Суслової, яка звернулась до Уповноваженого з прав людини, відтак в межах наданих повноважень ми одразу включилися у взаємодію з родичами, депутатським корпусом, МЗС», – зазначив Михайло Чаплига.

За словами Представника Уповноваженого, зібрані Офісом Омбудсмана факти свідчать про те, що у Греції наразі перебувають близько 200 українців. У ситуації, що склалася, існують непоодинокі випадки ненадання перекладача у грецьких судах. Тобто особа, якій надають адвоката, не може спілкуватися з ним через відсутність перекладача, і як наслідок – не може отримати юридичну допомогу чи розраховувати на захист.

«Таким чином, відсутність перекладача – одна з ключових проблем, через це особа може підписувати документи, не знаючи їхній зміст. Інша проблема – дотримання права на захист. Надається безкоштовний державний адвокат, який не завжди є фаховим і не може надати необхідну допомогу. Крім того, часто особи можуть потрапляти у невідповідні міжнародним стандартам умови утримання. Не знаючи мови, складно спілкуватись із адміністрацією місця несвободи, якщо, наприклад, необхідно отримати медичну допомогу. Ще одна проблема – часте переведення з однієї установи в іншу, що ускладнює спілкування ув’язнених осіб з родичами», – розповів Михайло Чаплига.

Напередодні прес-конференції в Офісі Омбудсмана відбулася зустріч Валерії Лутковської з рідними й близькими українців, які сьогодні перебувають в тюрмах Греції.

«В січні ми звернулися до Омбудсмана в Грецькій Республіці щодо спільного відвідання українців у місцях несвободи у зв’язку з проблемою, яка вже стала масовою. Крім того, найближчим часом має відбутися двостороння зустріч Валерії Лутковської з представником національної інституції з прав людини Греції, під час якої буде обговорюватися вказане питання і можливі шляхи його вирішення в межах компетенції НІПЛ», – повідомив Михайло Чаплига.

Також Уповноважений з прав людини планує ініціювати робочу зустрічі з представниками Міністерства закордонних справ і Міністерства юстиції України, щоб обговорити, які необхідні додаткові угоди, нормативно-правові акти чи спеціальні ad hoc механізми на рівні двох держав, щоб знайти оптимальне вирішення у цій ситуації.

Під час прес-конференції народний депутат України Ірина Суслова привернула увагу присутніх до серйозності ситуації, що склалася з українцями в Греції.

«Наші громадяни опинилися у дуже складній ситуації, їхні родичі не можуть дозволити собі найняти дорогих адвокатів, які б представляли їхні інтереси в судах. А при відсутності адвоката у громадян немає розуміння, за що їх судять, за що вони можуть потрапити за ґрати. Саме тому ми звертаємося до представників засобів масової інформації, щоб поінформувати українське суспільство, що така проблема існує. Щоб люди розуміли, перед тим як їхати працювати закордон, що необхідно дуже уважно вивчати договори, які вони укладають, чи дійсно пропонована робота є легальною, знати, з чим вони можуть зіткнутися», – зазначила Ірина Суслова.

Відповідаючи на питання журналістів, чому українська консульська служба України висловила позицію буцімто «Україна туди українців не посилала», Михайло Чаплига відповів: «Ми всі платимо податки для того, щоб держава виконувала функції, яку ми виконати не можемо – це функція безпеки і дотримання наших прав закордоном. Тож навіть якщо громадянин зробив помилку чи опинився у складній ситуації, держава має захистити його як свого громадянина. Коли державна інституція починає говорити: «Я тебе туди не посилав», у мене виникає питання: «А податки з’їв?».

Запис прес-конференції