У результаті реформування шкіл на Чернігівщині покращилися умови для дітей з особливими освітніми потребами

06/05/2019 16:00

Співробітники Секретаріату Уповноваженого з прав людини разом з регіональним координатором взаємодії із громадськістю в Чернігівській області та громадськими моніторами відвідали Батуринську спеціальну школу-інтернат І-ІІ ступенів та Городнянський навчально-реабілітаційний центр Чернігівської обласної ради.

Під час моніторингових візитів було встановлено, що для проживання, освіти та розвитку дітей створено задовільні умови. Для вихованців Городнянського навчально-реабілітаційного центру умови суттєво покращилися у зв’язку з об’єднанням закладу з загальноосвітнім ліцеєм-інтернатом з посиленим вивченням окремих предметів. Зокрема, для них облаштовано навчальний та житловий корпус на території ліцею. Вихованці центру відвідують різноманітні гуртки разом з ліцеїстами, беруть участь у підготовці концертних програм, спільних заходах. Це сприяє соціалізації та індивідуальному розвитку дітей з особливими освітніми потребами. На території ліцею облаштовані місця для відпочинку та ігор дітей на свіжому повітрі серед дерев і квітників. За словами вихованців, їм подобається навчатися в новій для них школі.

Не зважаючи на це, у відвіданих  закладах були виявлені спільні проблеми із забезпеченням належного медичного та соціального супроводу дітей, потребою у здійсненні капітальних ремонтів.

Так, в медичних картках дітей Батуринської школи-інтернату лікарі після щорічних медичних оглядів не роблять записи про призначене лікування, не надають рекомендацій, водночас встановлюють дітям медичні діагнози. У Городнянській школі-інтернаті такий медичний огляд проводиться один раз на рік всупереч вимогам проводити його двічі для дітей з інвалідністю та дітей-сиріт.

Виявлено недоліки у здійсненні соціального супроводу дітей. Не у всіх особових справах вихованців, яким встановлено юридичний статус дитини-сироти, є копії індивідуальних планів соціального захисту. Це свідчить про відсутність належного контролю за дотриманням їх економічних та майнових прав. Є вихованці, які потребують правової допомоги у зв’язку з неотриманням аліментів від батьків за рішенням суду та своєчасним встановленням юридичного статусу.

Невирішеним питанням залишається здійснення капітального ремонту в Батуринській школі, спальні корпуси якої ремонтувалися одночасно з реконструкцією пам’ятки архітектури в місті Батурин, який межує з закладом освіти, ще в 2008 році. Водночас при всіх перевагах об’єднання закладів, у Городнянському НРЦ є потреба у розширенні будови центру з метою дотримання санітарно-гігієнічних вимог до облаштування навчальних класів і спалень. Потребує утеплення будівля навчального корпусу.

За результатами візитів будуть підготовлені листи до Чернігівської обласної державної адміністрації.