Затримані особи розповіли моніторинговій групі Уповноваженого про безпідставне застосування до них фізичної сили працівниками ізолятора тимчасового тримання в м. Києві

06/04/2018 18:08

Моніторингова група під керівництвом Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом із представником громадськості 4 квітня 2018 року відвідала ізолятор тимчасового тримання ГУНП в м. Києві.

Головною метою візиту біла перевірка стану дотримання прав та свобод людей, які утримуються в даній установі.

На момент здійснення візиту в ізоляторі трималися 51 особа. Учасники моніторингової групи конфіденційно поспілкувалися з 15 з них. Під час опитування деякі особи повідомили про порушення їх прав під час затримання, зокрема, на безпідставне застосування працівниками поліції фізичної сили.

Під час моніторингового візиту адміністрацією ізолятора тимчасового тримання був забезпечений вільний доступ до всіх камер та приміщень. Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ознайомилися з умовами тримання, оглянули камери та приміщення установи, а також перевірили необхідну службову документацію.

Слід зазначити, що під час моніторингу виявлені випадки довготривалого тримання людей в ізоляторі тимчасового тримання, які перебувають там місяцями всупереч вимогам статті 4 Закону України “Про попереднє ув’язнення”. Як визначено даною статтею, установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, є слідчі ізолятори.

Крім того, також виявлені випадки недопуску адвокатів до затриманих без письмового дозволу/повідомлення слідчого, прокурора про допуск захисника до кримінального провадження. Це порушує право людини на захист, яке гарантоване Конституцією України.

Варто зазначити, що під час здійснення моніторингу також виявлені порушення вимог національного законодавства та міжнародних стандартів у сфері поводження з ув’язненими особами та умовами їх тримання.

Так, у деяких камерах недостатній доступ до свіжого повітря, наявна вентиляція застаріла та працює неефективно. Крім того, у камерах недостатнє штучне освітлення, що не надає можливості утримуваним особам читати без шкоди для зору. Працівники, що здійснюють роздачу харчування, більше року не проходили медичне обстеження.

Не завжди дотримується право на належну медичну допомогу, зокрема, не забезпечується цілодобова присутність працівника поліції, який пройшов курс навчання з надання домедичної допомоги. Проте, слід зазначити, що за планом до кінця квітня 2018 року працівники ізолятора тимчасового тримання будуть направлені для проходження відповідного навчання до Київського центру первинної професійної підготовки “Академія поліції”. 

Окрім цього встановлено, що впродовж лютого та березня 2018 року до ізолятора тимчасового тримання було поміщено 422 особи, з яких у 42 осіб були виявлені тілесні ушкодження. За твердженням утримуваних осіб, тілесні ушкодження були заподіяні працівниками правоохоронних органів.

За результатами проведення моніторингового візиту в межах компетенції буде вжито відповідних заходів реагування, спрямованих на захист конституційних прав та свобод людини.