Михайло Чаплига: «Новий етап розвитку нашої держави розпочнеться зі Сходу України»

05/07/2017 17:23

Таке переконання висловив Представник Уповноваженого на міжнародній конференції «Права людини в Україні: точка відліку», під час якої було презентовано результати загальнонаціонального соціологічного дослідження «Права людини в Україні».

У дослідженні містилось запитання, у якому респондентам пропонувалося обрати, що є більш пріоритетним – достаток чи свобода. Загалом думки українців розділилися майже порівну – близько третини опитаних висловили готовність поступитися частиною своїх прав та свобод заради добробуту, ще близько третини готові терпіти матеріальні труднощі, але не поступатися своїми правами, і ще близько третини не змогли визначитися з цього приводу.

«Як ми бачимо, згідно з результатами опитування, більше половини жителів Донбасу готові терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав. Ті, хто зазнали обмежень або одного разу втратили свої права, більше цінують їх. У цьому я вбачаю потужний потенціал, зокрема і через роботу з внутрішньо переміщеними особами. Відтак, відродження і розвиток нашої держави на засадах беззаперечної поваги до прав і свобод людини і верховенства права розпочнеться зі Сходу України, не із Заходу, як ми звикли думати. До речі, жителі західних регіонів виявилися найбільш готовими до обміну своїх прав на добробут», – зазначив Михайло Чаплига.

За його словами, навіть уявлення про ефективні способи захисту прав людини у жителів Донбасу відрізняються від інших. Так, звернення до Європейського суду з прав людини і до Омбудсмана вони визначили найбільш ефективними, позаяк інші регіони України вбачають у засобах масової інформації найбільшу вірогідність захисту своїх прав.

У цьому зв’язку, голова правління ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук зазначила: «Жителі Донбасу глибоко відчули набутий драматичний досвід розуміння прав людини».

У свою чергу, під час вітального слова Посол Данії в Україні, Грузії та Вірменії Рубен Медсен наголосив: «Наше прагнення – підтримати урядові і неурядові зусилля у питанні захисту прав людини, забезпечення прозорості судової системи, рівного доступу до правосуддя, до освіти. На мою думку, серед головних обов’язків Омбудсмана – змусити державні органи приділяти необхідну увагу людям та їхнім правам і я відчуваю, що Офіс українського Омбудсмана забезпечуватиме, щоб права людини в Україні поважалися».

Високо оцінила проведене соціологічне дослідження заступник директора Програми ООН в Україні Блерта Чела.

«Результати дослідження, з яким ми сьогодні ознайомилися, дуже важливі для розуміння «точки відліку», де ми є зараз. На його основі ми можемо скласти розуміння ситуації в Україні з правами людини і чітко визначитися, в якому напрямі нам рухатися. Це, безумовно, проведення загальнонаціональних просвітницьких кампаній і розширення правоосвітньої діяльності в цілому», – переконана Блерта Чела.

Загальнонаціональне соціологічне дослідження «Права людини в Україні» проводилося з 22 жовтня по 6 листопада 2016 року Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини» і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Мета вказаного дослідження – вивчення сприйняття, уявлень та розуміння прав людини та основоположних свобод у суспільстві назагал та серед окремих цільових груп для більш ефективної побудови стратегій і тактик проведення правоосвітницьких кампаній, розвитку формальної і неформальної освіти у сфері прав людини та формування data-based підходів і пріоритетів донорської діяльності у сфері прав людини.