Аксана Філіпішина: «Права дитини в Криму почали порушувати від самого початку окупації півострова»

05/06/2015 12:47

Так охарактеризувала ситуацію з дотриманням прав дитини в АР Крим Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності під час прес-конференції на тему: «Порушення прав дітей в окупованому Криму», організованої  інформаційним центром Free Crimea за підтримки Українського кризового медіа-центру.

«Одним із перших громадян України, кого позбавили життя на території Криму у зв’язку з подіями, що відбувалися під час анексії півострова, був 16-річний Марко Іваненко, родом з Рівного, який навчався в Криму. Його жорстоко побили місцеві правоохоронці, що й призвело до його смерті. До слова, це сталося через відмову хлопця розмовляти російською мовою, як того вимагали правоохоронці», – зазначила Аксана Філіпішина.

За словами Представника Уповноваженого, ситуація з правами дітей в Криму є дуже складною, зокрема тому, що моніторинг дотримання прав дитини в АР Крим нині ускладнено через те, що регіональне представництво Офісу Омбудсмана, яке діяло на півострові понад 20 років, припинило свою діяльність через захоплення приміщення.

Під час прес-конференції присутні обговорювали питання незаконних усиновлень дітей іноземними сім’ями, неправомірної видачі без згоди дитини паспорта громадянина Російської Федерації та примусової зміни свідоцтв про народження. 

«Сьогодні діти не можуть виїхати з Криму без російського паспорта, який окупанти їм нав’язують примусово, але з останнім вони не можуть в’їхати в Україну, адже українська сторона не визнає документи, видані РФ на території Криму. Зараз єдиний шлях повернути дитині українське свідоцтво про народження чи змінити паспорт – тільки через суд України. Тож охочі змінити документи повинні, у першу чергу, написати заяву до українського суду. Після чого документи, видані органами окупованих територій, анулюються», – додала Аксана Філіпішина.