Представник Омбудсмана: «Неприпустимо підбурювати до дискримінації та насильства по відношенню до учасників Маршу Рівності»

05/06/2015 16:26

За декілька днів до Маршу Рівності – правозахисної мирної ходи на підтримку ідеї дотримання прав людини незалежно від сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності чи будь-яких інших ознак, проведення якого заплановано на  6 червня в м. Києві, градус публічної дискусії довкола цього заходу сягнув надзвичайної висоти та набув загрозливих тональностей.

Як відомо, низкою праворадикальних організацій і народних депутатів України були озвучені заяви, які можна розцінювати як відкриті погрози застосування фізичного насильства для перешкоджання реалізації учасниками Маршу свого права на свободу мирних зібрань та вираження поглядів.

«Долучився до цього кола погроз і Генштаб Збройних сил України, речник якого повідомив про ймовірність зустрічі учасників Маршу на місці його проведення представниками військкоматів для вручення їм повісток до лав Збройних сил – нібито з метою відлякати організаторів та учасників від проведення Маршу. У цьому зв’язку хочу звернути особливу увагу на те, що Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод право на мирні збори та свобода вираження поглядів гарантовані кожній людині. Реалізація цих прав і свобод має бути ефективно забезпечена не тільки в тому випадку, коли особи, що цим правом користуються, висловлюють прийнятні для більшості погляди, але й коли висловлювані погляди є непопулярними, можуть шокувати або викликати занепокоєння в суспільстві», – повідомив Представник Уповноваженого Михайло Чаплига.

Коментуючи ситуацію, що склалася, Михайло Чаплига назвав недопустимою будь-яку дискримінацію, в тому числі за ознакою сексуальної орієнтації або ґендерної ідентичності, при реалізації людьми цих прав і свобод, а також підбурювання до такої дискримінації, а тим більше насильства.

«Закликаю всіх утриматися від необдуманих, агресивних і провокативних заяв щодо Маршу Рівності. Нагадаю, що тоді як право на свободу вираження поглядів поширюється на негативні або різко критичні зауваження щодо певних суспільних процесів або явищ, цим правом не захищаються необґрунтовані образливі висловлювання, які принижують людську честь і гідність, підбурювання до дискримінації та ворожнечі», – зазначив Михайло Чаплига, додавши, що реалізація людьми своїх прав і свобод ніколи не може бути «не на часі».

Представник Уповноваженого з прав людини від імені Офісу Омбудсмана закликав місцеву владу  і правоохоронні органи не шукати виправдань, а натомість віднайти ресурси і докласти максимум зусиль для недопущення нагнітання обстановки довкола проведення Маршу Рівності, забезпечити дієву безпеку учасникам Маршу від можливих актів фізичної агресії з боку опонентів, а в результаті – ефективну реалізацію ними гарантованих Конституцією України прав і свобод.