Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю. Внутрішньо переміщені особи з інвалідністю. Що турбує найбільше?

05/05/2017 15:04

Серед внутрішньо переміщених осіб налічується понад 58 тисяч  осіб з інвалідністю. Однак замість того, щоб надавати всіляку підтримку цій особливо вразливій категорії українців, держава навпаки не враховує їхніх особливих потреб, зокрема під час розробки законодавства.

Так, наприклад, після запровадження Урядом дискримінаційного механізму отримання соціальних виплат внутрішньо переміщеними особами (ВПО) винятково через мережу установ і пристроїв АТ «Ощадбанк» (наразі відповідні постанови Кабінету Міністрів України оскаржуються Уповноваженим з прав людини в судовому порядку) особи з інвалідністю, люди похилого віку, які мають проблеми зі здоров’ям, та інші маломобільні громадяни з їх числа стикнулися з проблемами в реалізації своїх прав на отримання соціальних виплат.

Проблема обумовлена тим, що вказана категорія громадян не має змоги самостійно звернутися до відділень банку щодо подачі документів для відкриття рахунку, отримання платіжної картки, проходження фізичної ідентифікації, адже представництво інтересів за довіреністю в цих випадках законодавством не передбачено.

Для розв’язання  цієї проблеми з ініціативи Уповноваженого з прав людини 12 липня 2016 року було проведено робочу зустріч з представниками АТ «Ощадбанк» за участю представників громадських організацій. За результатами зустрічі було досягнуто домовленостей щодо здійснення як виняток обслуговування працівниками АТ «Ощадбанк» маломобільних осіб з числа ВПО шляхом виїзду за місцем проживання цих осіб.

Відповідно до вказаних домовленостей, Секретаріатом Уповноваженого з прав людини керівництву банку направлялась інформація про таких громадян, отримана в ході проваджень Уповноваженого за  їхніми зверненнями.

Завдяки запровадженому механізму було забезпечено право внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю на отримання соціальних та пенсійних виплат.

Лише 14 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України на нормативному рівні було зафіксовано, що соціальні виплати ВПО можуть проводитися АТ «Ощадбанк» за письмовими заявами осіб з інвалідністю I групи та осіб, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, безоплатно з доставкою додому за фактичним місцем проживання чи перебування таких осіб.