Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю. Дискримінаційний аспект

05/05/2017 13:04

Здійснюваний Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини постійний моніторинг дотримання стану принципу рівності та недискримінації в усіх сферах суспільного життя свідчить про актуальність проблеми дискримінації за ознакою інвалідності. Зокрема, у 2016 році Секретаріатом Уповноваженого було отримано 19 повідомлень про дискримінацію за ознакою інвалідності. Водночас, за результатами проведеного у 2016 році моніторингу Секретаріатом Уповноваженого було відкрито 7 ініціативних проваджень за фактами порушення принципу недискримінації за ознакою інвалідності.

Однією із найбільш нагальних проблем, з якою стикаються люди з інвалідністю, залишається недоступність об’єктів інфраструктури та послуг для таких осіб, результатом чого стає обмеження у можливостях реалізації ними своїх прав і свобод.

Зокрема,  на контролі Уповноваженого перебуває ситуація, пов’язана із тривалим невиконанням державним підприємством «Укрзалізниця» рішення суду щодо забезпечення можливості придбання пільгових квитків для осіб з інвалідністю через сервіс резервування та його пристосування для осіб з порушеннями зору. Крім того, наразі тривають провадження Уповноваженого, відкриті за фактами інцидентів, пов’язаних із відмовою в обслуговуванні осіб з інвалідністю у спортивних комплексах «Sport life» у Львові та Чернівцях; недоступністю підземних переходів м. Києва для людей з інвалідністю; відмовою у створенні умов доступності в Палаці культури і техніки Новокраматорського машинобудівного заводу; відмовою у здійсненні стрибків з парашутом незрячим дівчатам на аеродромі «Чайка», недоступністю для людей з інвалідністю приміщення Національного цирку тощо.

Водночас Уповноважений вживає всіх передбачених законодавством заходів, спрямованих на забезпечення рівних можливостей для реалізації особами з інвалідністю своїх прав та свобод. Так, 25 березня 2016 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби». Вказана постанова була розроблена з урахуванням пропозицій Уповноваженого щодо необхідності застосування принципу розумного пристосування для осіб з інвалідністю під час конкурсного відбору на зайняття вакантних посад державної служби.

У грудні 2016 року у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для забезпечення виборчих прав осіб з інвалідністю» (реєстраційний № 5559), розроблений за активної участі Уповноваженого. Зазначений проект Закону України спрямований на забезпечення рівних умов для доступу осіб з інвалідністю до виборчого процесу.

За результатами реагування Уповноваженого на ситуацію з відсутністю умов для складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) особами з глибокими порушеннями зору, які у навчанні використовують шрифт Брайля, до спільного наказу Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 29.08.2016 № 1027/900 «Деякі питання участі в зовнішньому незалежному оцінюванні та вступних іспитах осіб, які мають певні захворювання та/або патологічні стани, інвалідність» внесено зміни, якими передбачено апробацію у 2018 році ЗНО з кількох предметів із використанням шрифту Брайля, а з 2019 року – процедуру проведення ЗНО буде адаптовано під потреби вказаної категорії осіб.