Аксана Філіпішина: «Загальна чисельність дітей з інвалідністю щорічно збільшується в Україні на 0,5%»

04/12/2014 15:05

Про це повідомила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дітей, недискримінації та гендерної рівності під час свого виступу на круглому столі «Захист прав дітей з інвалідністю», що відбувся з ініціативи Уповноваженого з прав людини за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні і був приурочений до Міжнародного дня інвалідів та 25-річчя прийняття Конвенції ООН про права дитини.

«Щороку в Україні збільшується кількість дітей з різними видами захворювань. Так, за період 2003-2013 років чисельність дитячого населення знизилася на 19%. Водночас, загальна чисельність дітей з інвалідністю щорічно збільшується на 0,5%. Станом на початок 2014 року кількість таких дітей сягнула показника 167059 осіб або 2% від усього дитячого населення країни (8 млн)», – зазначила Аксана Філіпішина.

За словами Представника Уповноваженого, за останні роки політика більшості країн світу щодо осіб з інвалідністю зазнала суттєвих змін. Ставлення до цієї соціальної групи людей, як до таких, якими необхідно лише опікуватися, і які не можуть долучатися до суспільного життя, змінилося на ставлення до них як до повноправних членів суспільства, які мають рівні права з іншими громадянами країни. Однак, пострадянські країни, й Україна в тому числі, при формуванні державної соціальної політики стосовно людей з інвалідністю не враховують цих змін, що не сприяє активному залученню людей з інвалідністю до участі у суспільному житті, а також не забезпечує реалізацію їхніх прав.

Зокрема, Аксана Філіпішина звернула увагу присутніх на необхідність вирішення таких першочергових завдань як: вдосконалення системи раннього виявлення та забезпечення своєчасної медичної реабілітації дітей із вродженими вадами або порушеннями в розвитку; розвинення системи денного догляду за дітьми з інвалідністю, створення мережі денних центрів реабілітації дітей з інвалідністю, особливо в сільській місцевості; реінтеграція дітей з інвалідністю в сімейне оточення, що забезпечить їх інтеграцію у соціум; розробка та впровадження навчальних програм для потенційних усиновлювачів, прийомних батьків та батьків-вихователів з метою влаштування дітей з інвалідністю на виховання у такі сім’ї.

Працівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини акцентувала увагу присутніх на результатах моніторингових візитів до будинків дитини системи МОЗ, спеціальних та санаторних шкіл-інтернатів системи МОН, будинків-інтернатів системи Мінсоцполітики тощо, які здійснюються працівниками Офісу Омбдусмана спільно з громадськістю.

Зокрема, було зазначено, що результати моніторингових візитів свідчать про необхідність удосконалення нормативно-правової бази, спрямованої на поліпшення умов перебування та проживання дітей з інвалідністю в таких закладах, а також підвищення їх кадрового і матеріально-технічного забезпечення.

Круглий стіл «Захист прав дітей з інвалідністю» відбувся у Святошинському дитячому будинку-інтернаті, який є соціально-медичною установою II профілю. У рамках проведеного заходу учасники мали можливість відвідати розвивально-реабілітаційний центр, створений з ініціативи адміністрації закладу, до складу якого входять ігрова кімната, кабінет психологічного розвантаження та релаксації, сенсорна кімната та комп’ютерний клас.

У свою чергу, вихованці закладу продемонстрували свої уміння в творчій діяльності та запропонували для перегляду номери художньої самодіяльності.