Офіс Уповноваженого з прав людини: «Вимушені переселенці – це не проблема і не тягар, а навпаки, рушійна сила країни»

05/12/2014 15:09

Сьогодні, 5 грудня 2014 року, розпочав роботу ІІ Всеукраїнський Форум внутрішньо переміщених осіб з Криму та Сходу України, приурочений до Міжнародного дня волонтерів, який було організовано ГО «Кримська Діаспора» спільно з Офісом Омбудсмана України за підтримки міжнародних організацій та громадських ініціатив вимушених переселенців.

Мета Форуму – сприяння вирішенню питань соціальної адаптації та інтеграції переселенців через підвищення ефективності роботи інститутів громадянського суспільства, центральних органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування шляхом обміну досвідом, навчання і координації зусиль.

Під час роботи Форуму в рамках відповідних тематичних секцій обговорюватимуться питання щодо забезпечення житлом, підготовки до зими місць компактного проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), захист їх прав і свобод, працевлаштування та підприємництво, охорона здоров’я, соціально-психологічна підтримка, захист прав дітей, питання освіти та культури тощо.

Виступаючи під час відкриття роботи Форуму, Представник Уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига зазначив, що на сьогоднішній день внутрішньо переміщені особи потребують допомоги держави на етапі становлення – їм потрібні кошти на задоволення своїх мінімальних потреб, як-то придбання їжі та ліків, проте завдання держави –  змінити свій підхід до таких людей, необхідно не обмежуватися вирішенням нагальних базових потреб цієї категорії громадян, а створити такі умови, за яких кожен працездатний переселенець зможе повною мірою реалізувати весь свій потенціал.

«Вимушені переселенці – це не проблема і не тягар, а навпаки, рушійна сила країни. І наше спільне завдання допомогти державі це зрозуміти, допомогти змінити парадигму сприйняття, спільно запропонувати варіанти такого нормативно-правового регулювання, яке дозволить повною мірою реалізувати творчий, науковий і культурний потенціал тих, кому в цих складних умовах доводиться починати все наново», – наголосив під час виступу Михайло Чаплига.

За словами Представника Уповноваженого, об’єднавшись у громадські ініціативи та об’єднання, вимушені переселенці спільно з міжнародними організаціями на базі Офісу Омбудсмана в рамках функціонування Ресурсного центру щодня допомагають іншим переселенцям, шукають роботу, створюють нові робочі місця.

«Разом з фахівцями нашого Офісу вимушені переселенці аналізують чинне законодавство і розробляють проекти законів і нормативно-правових актів. Створений за ініціативи Уповноваженого з прав людини Ресурсний центр дозволяє цим людям, які самі потрапили у складні життєві обставини, допомагати тим, хто зіткнувся з проблемами після незаконної окупації Криму і проведенням АТО на Сході України. Минулого тижня наш Офіс оголосив про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад. Наразі вже кілька десятків вимушених переселенців подали документи на участь у конкурсі. І ми, зі свого боку, сподіваємося, що багато з них будуть разом з нами захищати права людини», – зазначив Представник Уповноваженого з прав людини.

Організатори заходу за результатами проведеного заходу планують виробити практичні рекомендації щодо соціальної адаптації та інтеграції ВПО в місцеві спільноти, звернути увагу влади на актуальні проблеми ВПО, підвищити якість роботи громадських організацій та волонтерів з ВПО, налагодити механізм координації зусиль по роботі з ВПО, провести аналіз поточної ситуації з ВПО і рівень підготовки до зими, а також затвердити стратегію і план спільних дій на 2015 рік.

У роботі Форуму беруть участь вимушені переселенці та координатори місць їх компактного проживання, активісти громадських і міжнародних організацій, правозахисники та волонтери, представники державних структур та органів місцевого самоврядування, народні депутати України, експерти, журналісти.