Валерія Лутковська: «Розробки Національної стратегії у сфері прав людини повинна відбуватися у тісній співпраці з представниками правозахисної спільноти»

09/12/2014 14:00

На цьому наголосила Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час зустрічі з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ Бельгії паном Дідьє Рейндерс.

Під час зустрічі обговорювалася перспектива імплементації плану дій Україна – Рада Європи на 2015-2017 роки, у цьому зв’язку Валерія Лутковська повідомила про стратегічні напрями діяльності Офісу Омбудсмана, серед яких: питання антидискримінації, захист прав національних меншин, захист персональних даних, доступ до публічної інформації, реалізація національного превентивного механізму, розробка проекту Національної стратегії у сфері прав людини тощо.

«У сфері захисту персональних даних ми вбачаємо за головне – зберегти баланс між захистом персональних даних і доступом до публічної інформації і правом на висловлювання. Для забезпечення ефективного контролю за доступом до публічної інформації діяльність Офісу Омбудсмана спрямована на те, щоб зробити владу більш  відкритою і прозорою, а громадянське суспільство – більш активним, яке має своїми діями спонукати її до публічності, що в свою чергу сприятиме не лише розвиткові ІГС, а й боротьбі з корупцією», – зазначила Валерія Лутковська.

Розповідаючи про взаємодію Офісу Омбудсмана з інститутами громадянського суспільства, Валерія Лутковська зазначила, що обраний формат співпраці з громадськістю «Омбудсман +» зарекомендував свою ефективність під час реалізації національного превентивного механізму, а також багатьох інших ініціатив Уповноваженого – в рамках спільних з громадськістю проваджень, діяльності Ресурсного центру допомоги вимушеним переселенцям тощо. У цьому зв’язку було наголошено на необхідності посилення співробітництва держави з ІГС, створення нових механізмів співпраці та вдосконалення наявних.

Валерія Лутковська зазначила, що наразі відбувається активний процес розробки проекту Національної стратегії у сфері прав людини. Завдяки співпраці з представниками інститутів громадянського суспільства в ході консультацій і за підтримки міжнародних організацій вже розроблено основні положення Стратегії.

«Громадська думка повинна бути врахована також і під час розробки Національної стратегії у сфері прав людини, яка неодмінно має базуватись на принципах відкритості та прозорості, а головне – у ній має бути чітко прописаний механізм реалізації, моніторингу та контролю за її імплементацією, до яких також залучатимуться представники громадськості. Без цього, на мою думку, Стратегія стане черговим декларативним документом, в якому містяться зобов’язання та рекомендації, які реально не працюють. Крім власне Стратегії, ми також маємо чітко прописати процедуру її імплементації та затвердити чіткий План дій для її виконання», – зазначила Валерія Лутковська.

Під час зустрічі Уповноважений з прав людини також наголосила на необхідності проведення конституційної реформи і ратифікації  Римського статуту, адже цей крок важливий як для країни в цілому, так і у питанні забезпечення якісного розслідування злочинів, вчинених під час подій, які відбувалися в Україні протягом листопада 2013 – лютого 2014 років. Ще одним важливим завданням, на переконання Омбудсмана України, є покращення ситуації зі станом виконання рішень Європейського суду з прав людини і національних судів.