Катерина Чумак: «Захист прав людей з інвалідністю є пріоритетним у діяльності НПМ»

05/12/2016 10:26

Це зазначила керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму під час круглого столу «Проблеми реалізації прав людей з інвалідністю в інтернатних установах України», який відбувся з ініціативи Уповноваженого з прав людини за підтримки МФ «Відродження».

«Держава бере на себе обов’язок забезпечувати права людей, які утримуються в місцях несвободи, це, зокрема, й інтернатні установи. Від початку запровадження національного превентивного механізму в Україні для нас пріоритетними були і є певні категорії осіб, це так звані «вразливі групи» населення, в тому числі й люди з інвалідністю», – зазначила Катерина Чумак.

За її словами, в Україні є значна кількість людей, які в силу віку або стану здоров’я не можуть звернутися за захистом своїх прав, адже фізично не мають такої можливості.

«Фактично працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму є тим голосом, який озвучує порушення прав людей, які не можуть самостійно на це поскаржитись. За результатами візитів ми готуємо і надсилаємо до відповідних відомств звіти із зазначенням виявлених недоліків і рекомендаціями щодо їх усунення. Ми постійно наголошуємо, що наша мета – не покарати, а максимально сприяти покращенню умов перебування людей у таких закладах», – повідомила Катерина Чумак.

Під час круглого столу обговорювались проблемні питання захисту прав людей, виявлені в ході моніторингових візитів НПМ до установ системи соціального захисту населення і охорони здоров’я, взаємодії установ системи соціального захисту населення із закладами охорони здоров’я при наданні медичної допомоги вихованцям та підопічним інтернатних установ, потреба і напрацювання в трансформуванні інтернатних установ.

В роботі круглого столу взяли участь представники Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю, Міністерства соціальної політики України і Міністерства охорони здоров’я України, департаментів охорони здоров’я та соціальної політики КМДА та окремих областей, головні лікарі будинків дитини і керівники дитячих, психоневрологічних та геріатричних будинків-інтернатів.

За результатами роботи підготовлені рекомендації, які сприятимуть захисту прав осіб, які перебувають у вищезазначених інтернатних установах.