Умови тримання ув’язнених у Київському слідчому ізоляторі перебувають за межами норм, передбачених законодавством

05/01/2015 12:32

Реагуючи на скарги ув’язнених Київського слідчого ізолятора за дорученням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  30 грудня 2014 року працівниками Секретаріату здійснено вибіркову перевірку дотримання прав людини у зазначеній установі. При цьому основна увага приділялася умовам тримання ув’язнених, які за отриманою інформацією не відповідали вимогам законодавства.

Незважаючи на суттєве зменшення протягом цього року загальної чисельності ув’язнених та засуджених, площа камерних приміщень є очевидно недостатньою. Норми, передбачені чинним законодавством для однієї взятої під варту особи (2,5 м2), не відповідають європейським стандартам, а також не узгоджуються з Кримінально-виконавчим кодексом України (в установах виконання покарань норма площі – 4 м2).

У коридорах режимних корпусів брудно, стіни затікають та покриті пліснявою, наявні антисанітарія та стійкий неприємний запах. Електромережі виконані з порушенням вимог ізоляції, ув’язнені мають до них вільний доступ. Спальні місця загальних камер не забезпечують мінімальну інтимність, з обох сторін розвішані простирадла. Вікна та санвузли знаходилися в неналежному технічному стані. Освітлення та вентиляція недостатні, у переважній більшості бруд, сміття, сморід та задуха.

Камери захаращені особистими речами, багато з них розвішані та сохнуть на саморобних мотузках уздовж стін. Ув’язнені забезпечують особистий простір шторками, що зроблені з простирадл і ковдр. Матраци та подушки від тривалого використання значно зношені, здебільшого ув’язнені користуються власними постільними речами.

Контрольні заміри у камерах, зроблені завдяки наданим Радою Європи приладам, підтвердили зазначені порушення норм площі, температурного режиму та освітлення, адже зафіксовані показники в окремих випадках не відповідали встановленим нормативам. Так, наприклад, у карцерах було зафіксовано температуру повітря на рівні 16,50 С, а окремих боксах збірного відділення – 13,90 С. У камері № 129 над столом природнє освітлення було на рівні 2 лк, що призводить до неможливості нормально читати та писати.

За результатами перевірки проведено зустріч з керівництвом Київського слідчого ізолятора, під час якої були висловлені зауваження стосовно наявних недоліків та надано рекомендації щодо їх усунення. Відповідний запит спрямовано до Генеральної прокуратури України.