Людмила Денісова підтримала проект закону, що стосується вимушених переселенців

04/09/2018 17:15

Сьогодні Уповноважений відвідала Комітет Верховної Ради України з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, на якому обговорювали законопроект №8432.

Омбудсмен вважає, що необхідно уточнити власне поняття «внутрішньо переміщеної особи», сприяти возз’єднанню сімей ВПО та загалом поліпшити стан дотримання прав на свободу пересування та вільний вибір місця проживання цих громадян. Однак, Людмила Денісова звернула увагу Комітету на кілька недоліків.

Проектом акту передбачається наділити Донецьку та Луганську обласні військово-цивільні адміністрації повноваженнями щодо здійснення реєстрації місця проживання громадян на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а місцеву державну адміністрацію Херсонської області – щодо здійснення реєстрації місця проживання на тимчасово окупованій території Автономної республіки Крим та міста Севастополя.

До проекту Закону у цьому аспекті залишається чимало запитань. Положення, які прописані у ньому зараз, ніколи не будуть «літати». – переконує Людмила Денісова. – Необхідно чіткіше розмежувати, що мали на увазі автори законопроекту: реєстрацію у її класичному значенні чи фактичне місце проживання. При цьому, важливим є визначення механізму здійснення процедури реєстрації, адже ця норма тягне за собою зміни і у майновому питанні.

На цьому підґрунті, додає Уповноважений, можливі зловживання і з боку громадян, і з боку самих реєстраторів. Посадовці можуть вимагати надмірну кількість документів, що імовірно призведе до відмови у реєстрації майна. У свою чергу, громадяни можуть підробляти документи та реєструвати право власності на майно, яким насправді не володіють.

У законопроекті також напрацьовані положення, відповідно до яких ВПО мають включити до реєстрів приймаючих територіальних громад за фактичним місцем проживання. З того моменту, вважає Омбудсмен, ці особи матимуть право на освіту, охорону здоров’я, але не зможуть скористатися своїм виборчим правом. Уповноважений зазначила, що вказана норма потребує узгодження з існуючими законодавчими пропозиціями, зокрема, законопроектом № 6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав ВПО та інших мобільних всередині країни громадян)».

Законопроект №8432 схвалено та рекомендовано Верховній Раді України підтримати в першому читанні за основу, але з урахуванням зауважень та пропозицій.