Валерія Лутковська направила клопотання до Верховного Суду РФ щодо розгляду питання про застосування тортур та дискримінації у справі Олега Сенцова та Олександра Кольченка

04/09/2015 14:48

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулась до голови Верховного Суду Російської Федерації В’ячеслава Лебедєва стосовно фактів застосування тортур при проведенні досудового розслідування та дискримінації у справі громадян України Олега Сенцова та Олександра Кольченка.

Як відомо, 25 серпня 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив громадян України Олега Сенцова та Олександра Кольченка до 20 і 10 років позбавлення волі відповідно.

Інкриміновані звинувачення українським громадянам, як відомо, ґрунтуються на свідченнях, отриманих із застосуванням тортур, про що неодноразово заявляли і Олег Сенцов, і Олександр Кольченко, а згодом і Олександр Афанасьєв.

«На жаль, ці заяви не тільки не були враховані судом при оцінці доказів, але так і не було забезпечено їх розслідування відповідно до вимог Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження і покарання, і Конвенції про захист прав людини та основних свобод», – зауважила у своєму зверненні Валерія Лутковська.

На думку Уповноваженого ВРУ з прав людини, призначене Олегу Сенцову та  Олександру Кольченку покарання у вигляді позбавлення волі на строк 20 і 10 років відповідно вказує на те, що в рішенні суду чітко простежується дискримінація за національним походженням відносно українських громадян. Це можна прослідкувати на прикладі розгляду справ громадян Росії, активістів організацій «Реввійськрада» та «Автономна бойова терористична організація», терміни позбавлення волі яких за рішеннями судів були значно менші.

«Це дає підстави стверджувати, що одні й ті ж норми кримінального закону застосовуються по-різному до російських і українських громадян, що є прямим порушенням статті 5 Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, яка зобов’язує державу-учасницю забезпечити рівноправність кожної людини перед законом, незважаючи на національне або етнічне походження. Особливо це стосується забезпечення права на рівність перед судом і всіма іншими органами, що здійснюють правосуддя», – зазначила Валерія Лутковська.

Омбдусман України також зауважила, що у вказаній ситуації має місце і порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка встановлює, що користування правами і свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без будь-якої дискримінації за будь-якими ознаками, в тому числі і за ознакою національного походження. До того ж в Європейському суді з прав людини вже склалася практика винесення рішень проти держав, які не забезпечили права на свободу від катувань, доступ до правосуддя і свободу від дискримінації. А випадок з винесенням вироку громадянам України, на думку Валерії Лутковської, може стати ще одним таким прикладом.

«У зв’язку з викладеним, прошу Вас приєднати моє звернення до матеріалів справи при розгляді апеляційної скарги на вирок Північно-Кавказького окружного військового суду в Ростові-на-Дону щодо громадян України Олега Сенцова та Олександра Кольченко і в ході судового розгляду дати оцінку викладеним у ньому фактам застосування тортур при проведенні досудового розслідування та дискримінації при призначенні покарання», – йдеться у зверненні Омбудсмана  України.

Крім того, Валерія Лутковська звернулась до Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації Елли Памфілової і, виклавши у своєму листі вищенаведені факти, висловила прохання підтримати вказане клопотання перед Верховним Судом Російської Федерації про приєднання вказаного звернення до матеріалів справи при розгляді апеляційної скарги.

Також Валерія Лутковська надіслала листи підтримки засудженим громадянам України Олегу Сенцову та Олександру Кольченку, в яких повідомила про своє клопотання до Верховного Суду Російської Федерації, а також надіслала копії листів, які можуть бути використані їхніми адвокатами під час розгляду апеляційної скарги.