Застосування норм Європейської конвенції про передачу засуджених осіб з АР Крим на материкову територію України наразі є неможливим

04/06/2015 17:36

На початку лютого 2015 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії  Лутковської надійшло звернення від її російської колеги Елли Памфілової, в  якому йшлося про прохання 22 засуджених, що відбувають покарання в пенітенціарних установах АР Крим, перевести їх на материкову територію України для подальшого відбування покарання. Здійснення передачі засуджених  було запропоновано  російською стороною  шляхом застосування  норм  Європейської конвенції про передачу засуджених осіб від 21 березня 1983 року, яка визначає порядок передачі осіб, засуджених на території однієї держави, для відбування ними покарань на території іншої держави.

У відповіді Валерії Лутковської до Елли Памфілової було наголошено, що резолюціями  ООН та Ради Європи було підтримано територіальну цілісність нашої держави. Водночас,  відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на  тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України, і тому  застосування норм згаданої Європейської конвенції є неможливим в рамках однієї  держави.

Крім того, Валерією Лутковською було зазначено, що для забезпечення права   українських громадян відбувати покарання на материковій території України необхідно розробити спільний механізм передачі засуджених, застосувавши так звану практику ad hoc для вирішення вказаного питання. Було запропоновано залучити відповідні міністерства двох країн опрацювати правові механізми для здійснення передачі засуджених. Однак, станом на 4 червня 2015 року відповіді від російської колеги з конкретними пропозиціями або ж  відповідного реагування не було отримано.

У зв’язку із відповідним поданням Уповноваженого до Кабінету Міністрів України, Прем’єр-міністром України надано доручення Міністерству юстиції та Міністерству закордонних справ України опрацювати та знайти спільні шляхи вирішення цього питання.

Наразі Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Валерією Лутковською розроблено проект Меморандуму між Омбудсманами двох країн про запровадження ad hoc механізму  переміщення засуджених із пенітенціарних установ АР Крим на материкову частину України, який надіслано зазначеним  міністерствам України для надання пропозицій.