Одеський обласний центр реабілітації змішаного типу для інвалідів та дітей-інвалідів «Стратегія життя» використовується не за призначенням

04/04/2019 15:19

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у південних областях Олександр Остапенко разом із співробітниками одеського представництва і громадськими моніторами НПМ та ГО «Група 10 квітня» відвідали комунальну установу «Одеський обласний центр реабілітації змішаного типу для інвалідів та дітей-інвалідів «Стратегія життя» у с. Борщі Подільського району.

На момент огляду, адміністрація закладу перебувала у відрядженні. Огляд відбувся в присутності технічних працівників. Установа розрахована на перебування 160 осіб.

Під час візиту моніторингова група з’ясувала, що на території установи проживає лише вісім дорослих і п’ятеро дітей, в тому числі одне немовля, з категорії внутрішньо переміщених осіб. Дорослих і дітей профільної категорії у закладі наразі немає, а сам заклад використовується у якості звичайного гуртожитку. Жодних професійних медичних, психологічних, освітніх послуг особам, що проживають на території закладу, не надається.

Під час конфіденційної бесіди з дорослими та дітьми, які на момент візиту перебували у помешканні, скарг на побутові умови не виявлено. Ставлення до персоналу дружнє. Четверо дітей навчаються у Борщівській середній загальноосвітній школі за звичайним навчальним планом.

Освітлення у наявності. Подача водопровідної води цілодобова, доступ до неї вільний. На території установи облаштована артезіанська свердловина та водонапірна вежа. Втім, сертифікат якості води в установі відсутній.

В установі є кухня, де мешканці готують гарячу їжу. Централізованого харчування немає. Санвузол з вільним доступом, облаштований для людей з вадами опорно-рухового апарату. Душові кабінки та санвузол забезпечують належний рівень приватності. Сантехніка у справному стані. Пандуси у наявності і відповідають державним будівельним нормам. Санітарний стан помешкань добрий, приміщення відремонтовані 2016 року, поточний косметичний ремонт здійснюється силами установи. Пожежна сигналізація у справному стані, вогнегасники у наявності.

Режим входу-виходу з приміщення вільний, усі мешканці отримують первинну медичну допомогу у ФАПі, розташованому на території села на загальних умовах. У закладі наразі перебуває один лежачий хворий з переломом  шийки стегна, що потребує протезування суглобу. Кваліфікована медична допомога йому була надана у стаціонарі Подільської ЦРБ.

Слід зазначити, що установа використовується не за призначенням, а передана рішенням Одеської обласної ради для проживання і реабілітації ВПО. Однак, жодної реабілітаційної роботи не ведеться, спеціалізована медична допомога не надається. Робочі місця у розташованих поблизу населених пунктів відсутні. Мешканці установи не мають змоги влаштуватися на роботу, внаслідок чого програма реабілітації ВПО Одеської обласної ради і обласної державної адміністрації не виконується.

Територія установи складає 5.8 га, на ній розташовані приміщення загальною площею 4082 кв. м, що придатні для комфортного проживання і одночасного розміщення виробничих та навчальних потужностей, медичного обслуговування і харчування для забезпечення повноцінної реабілітації щонайменше 48 родин з контингенту ВПО. Приміщення і територія підтримуються у належному стані персоналом закладу. Видатки установи фінансуються на 100% з обласного бюджету, що не є ефективним використанням коштів.

З огляду на вищевикладене, слід рекомендувати адміністрації установи вжити заходів для сертифікації питної води. Розпоряднику коштів рекомендувати залучити допомогу від спонсорських організацій або збільшити бюджетне фінансування для створення виробничих потужностей на території закладу. Збільшити кількість мешканців установи за рахунок профільного контингенту. Слід також зауважити неналежну роботу соціальних служб, що за останні два роки не здійснили жодного візиту до установи.

За результатами візиту буде підготовлено звіт, який разом із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків буде надіслано до голови Одеської обласної ради та департаменту соціального захисту Одеської обласної державної адміністрації.