Уповноважений Людмила Денісова та Голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикало обговорили ситуацію навколо затриманого судна «Норд»

04/04/2018 17:41

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова  4 квітня 2018 року провела зустріч з Головою Державної прикордонної служби України Петром Цигикалом.

Раніше Омбудсмен надсилала звернення до Голови Державної прикордонної служби П. Цигикало та Голови Державної міграційної служби України М. Соколюка  з проханням дати пояснення щодо ситуації, яка склалась навколо затриманого українськими прикордонниками судна «Норд».

На зустрічі Петро Цигикало повідомив Омбудсмена Людмилу Денісову, що 25 березня цього року в частині українських вод Азовського моря корабель Морської охорони Держприкордонслужби затримав риболовецьке судно-порушника під прапором Російської Федерації. Судно було «НОРД»  зупинено за 15 миль від Обіточної коси. На борту знаходився екіпаж з 10 осіб. Крім того, в ході огляду судна виявлено трал для лову риби та 5,7 тонн морепродуктів.

За результатами перевірки виявлено факти порушення капітаном і членами суднокоманди порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї і незаконного ведення рибного промислу в акваторії Азовського моря.

Крім того, капітан судна «НОРД» і члени суднокоманди надали для перевірки недійсні суднові (вантажні) та паспортні документи, видані органами на тимчасово окупованій території, діяльність яких є незаконною.

Також Петро Цигикало повідомив, що судно «НОРД» є українським (порт реєстрації – Керч) і члени суднокоманди, попередньо, також є громадянами України, а тому доступ до нього посадових осіб російських дипломатичних установ не передбачено, адже норми Консульської Конвенції між Україною і Російською Федерацією від 15 січня 1993 року, на які посилається російська сторона, можуть застосовуватися до міждержавних відносин стосовно суден виключно акредитуючої держави.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документи) щодо реєстрації риболовецького судна СЧС «НОРД», видані органами та/або особами на тимчасово окупованій території, українською стороною не визнаються і не створюють жодних правових наслідків.

Станом на 4 квітня, на судно «НОРД» накладено арешт. Члени суднокоманди перебувають в статусі не пропущених через державний кордон України. В той же час українська сторона докладає усіх зусиль, аби забезпечити екіпаж усім необхідним. Зокрема, судно «НОРД» підключено до промислового електроживлення Бердянського МТП, забезпечено доступ адвокатів до членів суднокоманди та право на захист екіпажу, а також надано продукти харчування, медикаменти та інші необхідні речі.

Як запевнив Уповноважену у підсумку Петро Цигикало, українська сторона у ситуації з судном «Норд» і надалі робитиме усе можливе, аби забезпечити дотримання гарантованих прав та свобод для екіпажу судна, а також неухильне виконання вимог вітчизняного та міжнародного законодавства в контексті незаконно анексованої території півострову Крим.

Крім цього, під час зустрічі Омбудсмен та Голова Державної прикордонної служби домовились про обмін інформації і співпрацю щодо дотримання прав і свобод людини. Наразі є випадки порушення прикордонниками інших держав прав і свобод українців, що перетинають кордон. Тому прикордонна служба сприятиме оперативному процесу передачі інформації Уповноваженому щодо держав, з якими виникають проблеми під час перетину кордону українцями.