Валерія Лутковська: «Існуючу систему судової психіатрії в Україні потрібно змінювати кардинально»

04/12/2015 14:39

Таке переконання Уповноважений Верховної Ради України з прав людини висловила під час робочої зустрічі з експертами у сфері надання психіатричної допомоги з Великобританії, Нідерландів та Литви, які здійснили низку моніторингових візитів до психіатричних закладів України.

«Численні звернення до Уповноваженого громадян, яким надають психіатричну допомогу і до яких застосовані примусові заходи медичного характеру, свідчать про те, що нинішня система судової психіатрії в Україні існує швидше для утримання осіб та обмеження їх волі, а не їхнього лікування, що грубо порушує права людини», – зауважила Валерія Лутковська.

Система судової психіатрії потребує реформування через її сьогоднішню неефективність – такий одностайний висновок учасників робочої зустрічі.

Тривалість лікування визначається тяжкістю вчиненого кримінального діяння, а не важкістю захворювання людини. За відсутності належної реабілітації пацієнти втрачають соціальні зв’язки та трудові навички. «Зайнятість хворих називають реабілітацією, а виконувану хворими неоплачувану роботу – працетерапією», – так охарактеризував проблему литовський експерт Альгімантас Ліаусдас.

Учасники робочої групи, у засіданні якої взяли участь представники Міністерства охорони здоров'я України та керівники психіатричних закладів, підтримали ініціативу Уповноваженого з прав людини розпочати реалізацію пілотного проекту зі створення зразкової психіатричної установи на базі однієї з існуючих згідно з міжнародними стандартами, яку потім можна було б взяти за основу при реформуванні всієї системи.

Пропозиції та рекомендації щодо усунення названих та інших недоліків в системі судової психіатрії будуть висвітлені у Спеціальній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.