Стан додержання конституційних прав і свобод військовослужбовців, які беруть участь в АТО, вивчався під час моніторингового візиту до Луганської області

03/06/2016 16:02

З метою цивільного контролю за дотриманням прав військовослужбовців, а також належного всебічного забезпечення особового складу, який бере участь в антитерористичній операції, протягом 23-26 травня 2016 року представником Секретаріату Уповноваженого з прав людини здійснено моніторинговий візит до військових частин і підрозділів Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, розташованих у зоні відповідальності ОТУ «Луганськ», у тому числі на лінії розмежування.

Результати моніторингового візиту засвідчили, що стан дотримання прав військовослужбовців значно поліпшився порівняно з попередніми роками. Військовослужбовці, у свою чергу, також підтверджують значне поліпшення у питаннях забезпечення порівняно з 2014-2015 роками.

Розміщенню в стаціонарних пунктах дислокації та польових умовах, харчуванню, лазнево-пральному обслуговуванню військовослужбовців, медичному, грошовому забезпеченню приділяється належна увага.

Водночас під час моніторингового візиту було виявлено окремі проблемні питання, які викликають занепокоєння та потребують вирішення по суті.

Так, під час виконання бойових завдань та інших обов’язків військової служби в зоні проведення АТО та безпосередньо на лінії бойового зіткнення керівний склад частин (підрозділів) Збройних Сил України та ОТУ «Луганськ» через відсутність легкоброньованого автомобільного транспорту змушений пересуватися на цивільних легкових автомобілях, наданих волонтерами, що ставить під загрозу їхнє життя.

Грошове забезпечення військовослужбовцям, які несуть службу в зоні АТО, виплачується в повному обсязі та своєчасно, але військовослужбовцями висловлювалось невдоволення ситуацією щодо винагороди за безпосередню участь в АТО, яка на сьогодні втратила своє мотиваційне значення, оскільки обсяг грошового забезпечення в районах проведення АТО та в пунктах постійної дислокації майже не відрізняється.

Речовим майном, предметами бойового обмундирування та екіпірування військовослужбовці забезпечені згідно з чинними нормами. Водночас опитані військовослужбовці висловлювали нарікання на якість форменого одягу (костюм літній польовий), який після другого-третього прання приходить у занедбаний та зношений стан.

Умови медичного обслуговування військовослужбовців визнані загалом прийнятними. Ліками та медичним майном військові частини та підрозділи забезпечені.

Відмічається позитивний досвід роботи колективу 59 Військового мобільного госпіталю, який нещодавно прибув до нового пункту тимчасової дислокації. Силами військових лікарів, медичних сестер та особового складу госпіталю у стислі терміни був організований та проведений поточний ремонт приміщень колишньої лікарні та оснащення медичним обладнанням відділень та кабінетів.

У ході роботи в Лисичанському міському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Луганської області було з’ясовано, що у міськвідділі проходять службу поліцейські, які свого часу працювали на тимчасово окупованій території. Житлом на новому місці служби вони не забезпечені, у зв’язку з чим вимушені винаймати житло, отримуючи за це компенсацію у розмірі всього 800 гривень на місяць (у той час як ринкова вартість оренди житла у м. Лисичанську становить від 1000 до 2500 гривень).

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.