Омбудсман і Генпрокурор наполягають на передачі від Мін’юсту до МОЗ функції надання медичної допомоги хворим в установах ДКВС України

03/03/2017 14:40

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська і Генеральний прокурор України Юрій Луценко звернулися до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з ініціативою ухвалити постанову Уряду щодо передачі від Мін’юсту до МОЗ функції надання медичної допомоги хворим в установах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Передумовою для цього стало систематичне невиконання Мін’юстом Плану заходів з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини, зокрема, в частині створення окремої юридичної особи з власним бюджетом для забезпечення незалежності медичних служб Державної кримінально-виконавчої служби України.

Раніше Омбудсман України і Генпрокурор неодноразово звертали увагу Мін’юсту на наявні проблеми, які полягають у систематичному невиконанні поставлених Урядом завдань, незавершеності розпочатого реформування системи ДКВС, що вкрай негативно впливає на дотримання прав, передусім, на охорону здоров’я, узятих під варту осіб і засуджених.

Зазначеним відомством тривалий час необхідні заходи не вживалися взагалі або мали декларативний характер. В результаті, як свідчать статистичні відомості Мін’юсту за 2016 рік, стан дотримання прав ув’язнених і засуджених на охорону здоров’я – критичний, що підтверджується  значним зростанням рівня захворюваності  та смертності серед них загалом по державі.

Зокрема, минулого року рівень смертності громадян в установах ДКВС, фактично зріс більш ніж на чверть. За 2 місяці поточного року порівняно з таким самим періодом 2016 року, кількість померлих громадян в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України зросла більш ніж наполовину та на сьогодні перевищує 100 осіб.

При зменшенні кількості утримуваних в установах ДКВС осіб рівень їх смертності загалом зріс на 82 % (з 8 до 17 летальних випадків на 10 тис. осіб).

Стан захворюваності на ВІЛ/СНІД серед осіб, взятих під варту, та засуджених в установах ДКВС значно перевищує рівень захворюваності населення на цю хворобу загалом по державі.

«Визнаючи відповідальність держави перед громадянами України у місцях несвободи та з огляду на передбачені ст. 116 Конституції України повноваження Кабінету Міністрів України, пропонуємо вжити комплекс заходів щодо належного забезпечення МОЗ, Мін’юстом прав людини і громадянина на охорону здоров’я в місцях позбавлення волі», – йдеться у спільному листі Валерії Лутковської та Юрія Луценка.

З цією метою Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська і Генеральний прокурор України Юрій Луценко ініціювали ухвалення найближчим часом на засіданні Уряду проекту постанови «Про невідкладні заходи щодо забезпечення прав засуджених та осіб, взятих під варту, на охорону здоров’я», на виконання якої відповідні центральні органи виконавчої влади мають на належному рівні захищати конституційні права громадян, свобода яких обмежена.