У Секретаріаті Уповноваженого обговорили стан дотримання прав паліативних пацієнтів

03/03/2016 11:34

Відбувся круглий стіл «Реалізація ініціативи моніторингу та дотримання прав паліативних пацієнтів через застосування НПМ».

Під час заходу обговорювалися питання становлення та розвитку національного превентивного механізму, результати проведення моніторингу дотримання прав осіб, які потребують паліативної допомоги, інформаційна кампанія та постмоніторингова діяльність НПМ.

«В рамках реалізації національного превентивного механізму ми разом із регіональними координаторами Уповноваженого та громадськими моніторами здійснюємо моніторингові візити до всіх типів закритих установ в Україні. Відвідуючи хоспіси та відділення хоспісної допомоги, нами було виявлено низку системних проблем, вирішення яких потребує комплексного підходу», – зазначила представник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Катерина Чумак.

Моніторинг дотримання прав пацієнтів, які потребують паліативної допомоги, проводиться з метою запобігання порушенням основних прав паліативних пацієнтів, а також дослідження стану організації надання паліативної допомоги в Україні як «дитячої», так і «дорослої». 

Як зазначила Катерина Чумак, загалом спостерігається низький рівень поінформованості різних верств населення, органів державної влади та місцевого самоврядування щодо паліативної допомоги, недостатнє нормативно-правове регулювання в сфері надання паліативної допомоги, відсутність системного підходу до організації її надання, міжвідомчої співпраці та інтегрованого підходу у цій сфері з урахуванням пацієнт орієнтованого підходу.

За результатами проведених моніторингових візитів було виявлено низку недоліків:

- нерозуміння основних функцій відділення, яке надає паліативну та хоспісну допомоги

- відсутність у хоспісах мультидисциплінарної команди (лікаря-психотерапевта, психолога, соціального працівника, духівника)

- неналежні умови перебування пацієнтів

- відсутність спеціальних засобів та обладнання для людей з особливими потребами

- відсутня інформаційна згода пацієнтів на лікування або вона надається «законним представником»

- недостатнє або відсутнє знеболення та неналагодження процедури виписки рецепту на придбання наркотичних препаратів за місцем проживання

- порушення прав на свободу віросповідання.

Окремо експерти приділили увагу труднощам, які виникають під час здійснення моніторингу, а також налагодженню ефективної комунікації з закладами з метою безпосереднього захисту прав паліативних хворих.

Захід організовано за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Секретаріатом Уповноваженого з прав людини, Фундацією Відкритого Суспільства (Open Society Foundation) та Інституту правових досліджень та стратегій.