Валерія Лутковська: «Ми хочемо бути партнерами органів державної влади та громадськості для превенції порушень прав людини»

03/03/2016 15:33

Це зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини під час проведення круглого столу, присвяченого обговоренню існуючого стану дотримання прав на свободу мирних зібрань, зокрема, під час подій 31 серпня 2015 року під Верховною Радою України, а також дотримання процесуальних прав затриманих осіб.

«Мета нашої сьогоднішньої зустрічі – це обговорити ті порушення, які ми виявили під час моніторингу дотримання прав осіб на свободу мирних зібрань, щоб вони не повторилися у майбутньому», – зазначила Валерія Лутковська.

Як відомо, діяльність Уповноваженого з прав людини з грудня 2013 року доповнена таким форматом роботи як здійснення спеціальних проваджень при виявленні фактів порушення прав людини.

«Функції Омбудсмана – це парламентський контроль, а не розслідування злочинів, що є компетенцією відповідних державних органів. Однак розслідувати порушення в контексті прав людини ми маємо, тому такі спеціальні провадження ми проводимо. Їхня особливість полягає в тому, що до роботи працівників відділу спеціальних проваджень залучаються і громадські монітори, які разом з нами аналізують події, дії державних органів, після чого про їх результати та висновки ми інформуємо відповідні органи», – повідомила Валерія Лутковська.

Під час роботи круглого столу було презентовано звіт, підготовлений експертами правозахисних організацій спільно із Секретаріатом Уповноваженого з прав людини, в якому детально проаналізовано події 31 серпня 2015 року під Верховною Радою України, а також виявлено порушення процесуальних прав і права на справедливий суд затриманих осіб тощо.

«Завдяки тому, що ми змогли об’єднати наші зусилля під час підготовки звіту, ми змогли прослідкувати вказані події в динаміці. Оцінили як роботу правоохоронних органів під час проведення мирних зібрань, так і дотримання процесуальних прав затриманих. Варто наголосити на тому, що результати виконання рекомендацій звіту незалежних експертів щодо подій під Парламентом 31 серпня 2015 року – невтішні. Вони дають можливість стверджувати, що існує небезпечна тенденція подальшої втрати довіри людей до правоохоронної та судової систем. З іншого боку, це свідчить про те, що право перестає бути ефективним механізмом і регулятором при вирішенні суспільних конфліктів», – зазначила голова правління ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук.

За словами експертів, окреслені у звіті проблеми вбачаються системними, що підтверджено результатами постійного моніторингу дотримання права на свободу мирних зібрань і права на справедливий суд групою громадського спостереження «ОЗОН», а також відповідними матеріалами, представленими у Щорічній доповіді Уповноваженого з прав людини.

Електронна версія звіту «Події під Парламентом 31.08.2015 через призму прав людини».

Захід відбувся за ініціативи громадської організації «Центр Громадянських Свобод» спільно з групою громадського спостереження «ОЗОН» за підтримки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.